Editura Publica Fara varsta. Cum sa inaintezi in varsta fara sa imbatranesti - Andrew Steele

Editura: Publica

Autor: Andrew Steele

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-466-5

Cod Produs: 9786067224665 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O poveste impresionanta, scrisa de un cercetator tanar si pasionat, care te poarta dincolo de frontierele stiintei imbatranirii, dezvaluind cat suntem de aproape de uluitoarea prelungire a vietii, care sa fie marcata de o enorma imbunatatire in ultimii sai ani.

Imbatranirea – nu cancerul sau afectiunile cardiace – este adevarata cauza a majoritatii deceselor si a suferintei umane. Acceptam ca inevitabil faptul ca, pe masura ce inaintam in varsta, corpul si mintea noastra incep sa se deterioreze si ca e din ce in ce mai probabil sa fim doborati de dementa sau de tot felul de boli, fara sa ne intrebam vreodata daca imbatranirea este cu adevarat necesara. Biologii, pe de alta parte, isi pun aceasta intrebare de ani intregi. Pana la urma, exista testoase si salamandre al caror risc de deces este acelasi, indiferent de varsta pe care o au. Oare ar putea oamenii, cu ajutorul stiintei, sa gaseasca o cale de a imbatrani fara sa se subrezeasca, adica sa beneficieze de fenomenul care se cheama „nemurire biologica”?

In Fara varsta, autorul ne invita intr-o calatorie prin laboratoarele in care oamenii de stiinta studiaza fiecare sistem organic ce intra in declin odata cu varsta – ADN-ul, mitocondriile, celulele stem, sistemul imunitar – si creeaza terapii care sa inverseze aceasta tendinta. Cu claritate si pasiune, Steele scoate la lumina o revolutie despre care nu se stie mare lucru si care a inceput deja.

Steele ne da sansa sa vedem care este miza in aceasta epoca ametitoare si intimidanta in care datele statistice se intersecteaza cu biologia umana. — The Independent

Indiferent daca cititorii sunt sau nu convinsi ca oamenii fara varsta vor ajunge vreodata sa fie mai mult decat o posibilitate teoretica – iar asta este o ipoteza ambitioasa –, aceasta carte ii va convinge ca desconsiderarea totala a posibilitatii teoretice nu e altceva decat o prejudecata. Oamenii de stiinta au la dispozitie multe metode, iar Steele le evalueaza cu expertiza si cu verva. — The Economist

Presupunem ca „a inainta in varsta” inseamna inevitabil „a imbatrani”, lucru care vine la pachet cu subrezirea tot mai mare si cu vitalitatea tot mai mica pe care le asociem etatii. Dar sa inaintezi in varsta nu trebuie sa insemne sa devii batran, sustine Steele, iar in noua sa carte, Fara varsta, face o treaba al naibii de buna de separare a celor doua concepte. — The New York Times Book Review

Oamenii traiesc mai mult, sunt mai sanatosi pentru mai mult timp si realizeaza lucruri care candva pareau posibile doar la varste tinere. Andrew Steele descrie o serie de interventii experimentale menite sa incetineasca procesele biologice care insotesc imbatranirea. — The New York Times
Andrew Steele a obtinut un doctorat in Fizica la Universitatea Oxford, apoi a decis ca imbatranirea este cea mai mare provocare stiintifica a vremurilor noastre si si-a schimbat domeniul de activitate, alegand biologia informatica. A lucrat la Institutul Francis Crick, unde s-a folosit de inteligenta artificiala pentru a decoda ADN-ul si pentru a prevedea, pe baza fiselor medicale ale pacientilor, aparitia unui infarct. In prezent locuieste la Londra si se ocupa de popularizare stiintifica in forma scrisa si audiovizuala. A aparut la BBC si la Discovery.