Editura Curtea Veche Din foarfeca si din condei - Juan Pablo Villalobos

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1583-7

Cod Produs: 9786064415837 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un scriitor (intamplator sau nu, avand acelasi nume cu autorul) duce o existenta cat se poate de multumitoare: singurul conflict autentic din viata lui, dupa cum ne anunta chiar de la inceput, este incapatanarea de a scrie, cand, dupa toate aparentele, nu are de ce. In lipsa de alte framantari, observa in tihna lumea din jur si incepe sa ne povesteasca pe un ton firesc lucruri banale care i se intampla, in cartier si prin imprejurimi: o vizita la o clinica de gastroenterologie, prezentarea unor cursuri de scriere creativa la o librarie sau un drum la frizer. Dar intra in scena doua receptionere carcotase, un paznic de supermarket cu veleitati de scriitor si o frizerita bretona care poarta cu ea un secret nelinistitor, si totul iese pe nesimtite din cotidian. Pe masura ce lucrurile devin mai bizare, realitatea si fictiunea se amesteca pana la confundare, mai ales cand personaj principal ajunge sa fie un buclucas deget taiat...
  • Din foarfeca si din condei - Juan Pablo Villalobos

JUAN PABLO VILLALOBOS (n. 1973, Mexic) este prozator, traducator, eseist si critic literar. A publicat proza scurta si eseuri in diferite reviste, printre care Letras Libres, Gatopardo, Granta si O Estado de São Paulo, precum si pe blogurile English Pen si Companhia das Letras. A tradus din portugheza in spaniola operele unor autori ca Rodrigo de Souza Leão, Sérgio Rodrigues, Patrícia Melo si Raduan Nassar. Cartile sale au fost traduse in peste zece limbi, iar romanul lui de debut, Fiesta in barlog (Curtea Veche Publishing, 2013), a fost inclus pe lista scurta a First Book Award, oferit de The Guardian.

In textele sale, Villalobos abordeaza teme surprinzator de diverse, de la influenta avangardei asupra operei lui César Aira, la flexibilitatea tevilor in instalatiile electrice.

Locuieste in Barcelona, este casatorit si are doi copii.

Un roman plin de nerv, in care realitatea si fictiunea se impletesc in cele mai neasteptate si mai amuzante feluri.