Editura Publica Control. Istoria intunecata si prezentul tulburator al eugeniei - Adam Rutherford

Editura: Publica

Autor: Adam Rutherford

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-534-1

Cod Produs: 9786067225341 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum a fost posibil ca, in doar 50 de ani, o idee academica obscura sa deschida calea spre Holocaust?

Inspirat de ideile despre evolutie ale lui Darwin, conceptul de purificare a rasei prin eugenie a aparut in Anglia victoriana si s-a raspandit rapid in America, unde a fost adoptat de presedinti, finantat de magnatii monopolurilor din Epoca de Aur si oficializat prin legi americane rasiste, devenite apoi piatra de temelie ideologica a celui de-al Treilea Reich. In ciuda acestei mosteniri oribile, eugenia traieste si prospera pana in zilele noastre, intiparita in limba si cultura noastra, si are ecouri tulburatoare in discutiile despre tehnicile moderne de editare genetica.

In aceasta carte, Adam Rutherford prezinta un amestec remarcabil de inteligenta, documentare, intelegere patrunzatoare si pasiune politica admirabila asupra unei probleme morale importante a societatii contemporane. Cu un spirit dezarmant si o precizie stiintifica, urmareste originile intelectuale ale ideii si ataca frontal intrebarea recurenta: ar functiona eugenia? Control explica de ce continua eugenia sa fie atat de tentanta pentru cei puternici care vor sa imbunatateasca societatea prin controlul reproductiv si de ce acest lucru este imposibil din punct de vedere stiintific.

„Lucrurile pe care urmeaza sa le cititi ne privesc pe toti, pentru ca toti facem parte din omenire. M-am concentrat pe dezvoltarea eugeniei in trei tari – Marea Britanie, SUA si Germania –, desi ea s-a desfasurat (si continua sa se desfasoare) in lumea intreaga.

Abordez subiectul ca om de stiinta care incearca sa inteleaga rolul stiintei intr-o istorie globala complexa. Familiile, sexul, societatea si ceea ce stim despre biologie (precum si modul in care aplicam acele cunostinte) ne-au modelat si ne vor modela mereu ca specie. Cei puternici exercita forme de control biologic de mii de ani asupra populatiilor, asupra femeilor cand la putere au fost barbati, asupra celor slabi si asupra vietilor considerate indezirabile, necorespunzatoare sau pur si simplu inamice.

Discutiile din era genomului sunt recapitulari ale eugeniei de acum o suta de ani, a carei aplicare a dominat secolul XX. A cunoaste istoria aceasta inseamna a ne vaccina impotriva repetarii ei.” — Adam Rutherford

Un amestec remarcabil de inteligenta, documentare, spirit patrunzator si pasiune politica admirabila asupra unei probleme morale importante a societatii contemporane. ― Carlo Rovelli

O privire clara asupra pericolelor trecute si prezente ale eugeniei. Cu concizie stiintifica si morala, Rutherford condenseaza concepte grele intr-o proza desteapta. ― Philip Ball, Financial Times

Genetica a atras oameni de stiinta geniali si vizionari. Dar a atras si rasisti, si sarlatani. Control impleteste cu maiestrie aceste doua categorii prezente in istoria acestui domeniu. ― Helen Lewis

Controlul populatiei si discutiile din jurul acestui subiect reapar din ce in ce mai des. Forta acestei carti sta in faptul ca, amintindu-ne de ororile trecutului, ofera un ghid de discutie necesar acestor conversatii, dar si in faptul ca foloseste dovezi stiintifice pentru a demonta viabilitatea acelor idei. ― Layal Liverpool, New Scientist
Adam Rutherford este genetician, autor de carti de popularizare a stiintei si personalitate media. A studiat genetica la University College London, iar in timpul doctoratului a facut parte dintr-o echipa care a identificat prima cauza genetica a unei forme de orbire in copilarie. Pe langa colaborarea cu The Guardian, unde se ocupa de rubrica de stiinta, a scris si a  prezentat pentru BBC mai multe seriale si emisiuni premiate, printre care Inside Science, bine cunoscuta emisiune saptamanala The Cell, difuzata de BBC Radio 4 si Playing God, o emisiune despre dezvoltarea biologiei sintetice, pentru reputata serie stiintifica Horizon.

A scris Cartea oamenilor, o noua istorie a evolutiei, care exploreaza extraordinarul paradox al „animalului uman”, Scurta istorie a tuturor, finalista la Premiile National Book Critics Circle, bestsellerul international Cum sa combati un rasist si Creation, un volum despre originile vietii si biologia sintetica, finalista pentru Premiul Wellcome Book.

A fost si consultant de specialitate pentru filme precum Annihilation, Ex-Machina, World War Z, Life, Kingsman The Secret Service, Bjork Biophilia Live, Morbius, The Cat in the Hat.