Editura Publica Calea Lactee. Autobiografia galaxiei noastre - Moiya McTier

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-722-562-4

Cod Produs: 9786067225624 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Moiya McTier devine vocea Caii Lactee in aceasta „autobiografie” fascinanta si accesibila publicului larg, pentru a spune povestea descoperirilor stiintifice legate de casa noastra galactica, de la formarea ei la inevitabila moarte si la toate lucrurile interesante dintre ele.

Cateva miliarde de ani, Calea Lactee a fost martora aparitiei si evolutiei vietii pe Pamant si a urmarit existenta a peste o suta de miliarde de oameni. Dar s-a simtit incredibil de insingurata, iar povestile ei au fost mereu spuse de altii. Insa acum Calea Lactee a primit sansa de a ne vorbi „direct”, in numele ei si al sutei de miliarde de stele care o compun, alaturi de un undecilion (1 urmat de 36 de zerouri) de tone de gaz care se afla intre ele.

Povestea ei a inceput in urma cu treisprezece miliarde de ani, cand nori uriasi de gaz care pluteau prin plasma primordiala a universului si-au pierdut echilibrul gravitational si s-au condensat pentru a da nastere unei galaxii pe care o stim astazi drept Calea Lactee. De atunci, galaxia noastra a privit cum energia intunecata i-a impins prietenii tot mai departe, cum oamenii i-au mitologizat numeroasele sale nume si roluri si cum arheologii galactici au reusit sa-i stabileasca varsta reala (foarte nepoliticos). Calea Lactee a absorbit gauri negre supermasive, si-a facut cativa dusmani printre vecinii galactici si a plans la moartea a nenumarate dintre stelele sale. Galaxia noastra s-a si indragostit!

Asa ca, dupa tot acest timp indelungat, Calea Lactee considera ca a adunat suficienta experienta de viata pentru a-si scrie biografia sincera pe care o asteptam cu totii. Povestea ei fascinanta dezvaluie istoria si viitorul universului, cu multe detalii stiintifice, dar intr-un stil foarte accesibil. Este si un rezumat ideal al cunoasterii noastre astronomice.

Un experiment literar delicios de ireverentios, plin de informatii fascinante din astrofizica si din observarea cerului. O perspectiva la persoana I pe care doar un astrofizician ne-o poate oferi. Iar umorul autoarei si atentia ei la detaliile explicatiilor fac din aceasta carte autobiografia pe care o merita galaxia noastra! — Brian Keating, profesor de fizica si autorul cartilor Losing the Nobel Prize si INTO THE IMPOSSIBLE: Think Like a Nobel Prize Winner

Combinand intr-un stil minunat astrofizica si mitologia, McTier a reusit o biografie galactica la propriu si la figurat. Calea Lactee este o contributie literara impresionanta in canonul cartilor de astrofizica, pentru ca reuseste sa ne schimbe perspectiva despre spatiul cosmic si locul nostru in aceasta vastitate. Distractiva si educationala  deopotriva, aceasta carte este esentiala pentru pamantenii care vor sa-si inteleaga mai bine casa si cartierul cosmic. — Stephon Alexander, autorul cartii Fear of a Black Universe

Daca vrei sa inveti despre Calea Lactee, cea mai buna sursa este chiar galaxia noastra, nu? Pana acum, ea nu ne-a putut vorbi direct, dar totul s-a schimbat cu aceasta autobiografie. Descoperim acum ca are simtul umorului, dar si ca este cam aroganta si neimpresionata de noi, mai ales in ultima perioada. Este o carte ideala daca iti doresti o metoda distractiva si unica de a invata astrofizica! — Kelly Weinersmith, autoarea cartii Soonish, bestseller New York Times

Umorul si inteligenta autoarei ofera tonul ideal acestei istorii atractive a galaxiei noastre. Cea mai importanta autobiografie din istoria universului! — Paul M. Sutter, PhD, astrofizician si autorul cartii Your Place in the Universe

Top cele mai bune carti ale anului 2022: Publishers Weekly, Science.net
Dr. Moiya McTier este astrofizician, folclorist si comunicator al stiintei. A absolvit Universitatea Harvard, fiind prima din istoria acestei institutii care a studiat atat astronomia, cat si mitologia, apoi a obtinut un doctorat in astrofizica la Universitatea Columbia, unde a fost selectata ca research fellow al National Science Foundation.

A oferit consultanta unor companii media precum Disney si PBS pentru lumile lor fictive, a ajutat la conceperea unor expozitii pentru New York Hall of Science si a tinut sute de prelegeri despre stiinta in numeroase tari. Pentru a-si folosi expertiza ei vasta, Moiya McTier este gazda si producatoarea podcastului Exolore, unde exploreaza lumile fictive prin prisma stiintei.

Cand nu studiaza spatiul si nu-si imagineaza lumi noi, se distreaza cu emisiuni de reality TV impreuna cu motanul ei, Kosmo