Editura Curtea Veche Bulgarele de zapada. Warren Buffett si scoala vietii - Alice Schroeder

Editura: Curtea Veche

Autor: Alice Schroeder

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1338-3

Cod Produs: 9786064413383 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rodul a peste cinci ani de eforturi, timp in care, pe langa documentarea exhaustiva, au avut loc discutii si interviuri de mii de ore cu Warren Buffett, cu rudele lui, prietenii, colegii, asociatii de afaceri si altii, aceasta carte contureaza unul dintre cele mai veridice portrete din istoria biografiilor: un om in aparenta simplu, amator de hamburgeri si inghetata, obsedat de cifre si statistici, dar si calauzit de o morala solida, cu o viata personala tumultuoasa, care a ajuns in cele din urma sa intruchipeze visul american. Povestea celui care, in copilarie, cand vindea guma de mestecat pentru a castiga cativa banuti, a visat sa devina cel mai bogat om din lume (ceea ce a si reusit, in 2008) este totodata oglinda unui secol zbuciumat: crize economice, razboaie, miscari sociale si schimbari profunde de mentalitate.
  • Bulgarele de zapada. Warren Buffett si scoala vietii - Alice Schroeder

Alice Schroeder (n. 1956) a absolvit cursuri universitare si postuniversitare la University of Texas, Austin, si la inceputul carierei a fost expert contabil autorizat. Inainte sa devina scriitoare cu norma intreaga, Alice Schroeder a mai activat ca analista si directoare executiva pe Wall Street. In prezent, realizeaza editoriale pentru Bloomberg News si este consiliera principala a bancii Morgan Stanley.

Adevarata mostenire lasata de Buffett o reprezinta filozofia lui, destinata tuturor celor care vor sa se imbogateasca, dar si sa duca o viata exemplara. Descoperiti in acest volum povestea uneia dintre cele mai fascinante personalitati contemporane.

Fiindca arata cum s-a ajuns la acele realizari, ar trebui sa devina Biblia oricarui afacerist.

The Washington Post
Bulgarele de zapada spune o poveste fascinanta.

The New York Times
O biografie monumentala, cu povesti amuzante si emotionante.

Forbes
Risipeste misterul care a invaluit atata vreme viata celui mai bogat om din lume si modul in care acesta a facut avere.

Publishers Weekly
Unele lectii trebuie tinute minte. Cea mai importanta: data viitoare cand Warren Buffett ne avertizeaza ca urmeaza o criza, ar fi bine sa-l ascultam.

The Wall Street Journal
Unul dintre cele mai credibile portrete facut unuia dintre cei mai mari investitori ai vremurilor noastre.

Los Angeles Times