Editura Corint Bondarel si curajul - Britta Sabbag, Maite Kelly, Joelle Tourlonias

Editura: Corint

Autor: Britta Sabbag, Maite Kelly, Joelle Tourlonias

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-12877-7-5

Cod Produs: 9789731287775 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Astazi are loc marele spectacol in care toate insectele isi vor etala talentele. Cuprinse de entuziasm, ele exerseaza din greu si fac ultimele repetitii – Fina Puricel mai practica sarguincioasa cateva piruete, Clubul licuricilor repeta de zor iluminatul, Gargaritele Mario, Max, Marta, Marilena si gemenii Maria si Mihaita lucreaza cu totii, constiincios, turnul de gargarite. Bondarel, imbracat cu mantia lui de Superbondar, exerseaza alaturi de Omiduta ultimul zbor acrobatic inainte de inceperea spectacolului. Dar neprevazutul se intampla – vremea este impotriva lor. Vor reusi oare sa duca la bun sfarsit ceea ce si-au propus?

O carte cu ilustratii graitoare si cu un mesaj nemuritor: Orice-ar fi, asculta-ti inima si crezi in tine!
  • Bondarel si curajul - Britta Sabbag, Maite Kelly, Joelle Tourlonias

BRITTA SABBAG, nascuta in 1978, in Osnabrück, a studiat lingvistica, psihologie si pedagogie la Bonn. Romanul ei de debut, Pinguinwetter (2012), a devenit instantaneu bestseller, acesta  fiind urmat de alte romane si carti pentru copii.

Bondarel invata sa zboare, prima ei carte pentru copii, s-a situat inca de la aparitie pe primul loc in topul literar al publicatiei Spiegel.

MAITE KELLY, nascuta in 1979 ca al doilea copil al familiei Kelly, este cantareata, dansatoare, textiera si actrita. Marea ei pasiune este totusi si scrie texte de orice fel, de la versuri pentru cantece la scenarii.

JOELLE TOURLONIAS, nascuta in 1985 in Hanau, a studiat comunicarea vizuala, cu specializarea Ilustrtie si Pictura, la Universitatea Bauhaus din Weimar. Din 2009 deseneaza si picteaza ca freelancer si locuieste la Dusseldorf.