Editura Gama Amintiri din copilarie - Ion Creanga

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-056-137-8

Cod Produs: 9786060561378 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
— Pu-pu-pup! pu-pu-pup! pu-pu-pup!
Eu, atunci, sa nu-mi caut de drum tot inainte? Ma abat pe la tei, cu gand sa prind pupaza, fiindca aveam mare ciuda pe dansa: nu neaparat pentru pupat, cum zicea mama, ci pentru ca ma scula in toate zilele cu noaptea-n cap. Si, cum ajung in dreptul teiului, pun mancarea jos in carare, ma sui incetisor in teiul care te adormea de mirosul florii, bag mana in scorbura, unde stiam, si norocul meu!... nimeresc pupaza pe oua si zic plin de multumire: „Taci, lelita, ca te-am captusit eu!”.

Amintirile din copilarie ale lui Ion Creanga sunt acum intr-un format mai accesibil, care respecta ortografia vremurilor noastre, pentru a face textul mai usor de parcurs de catre copil. Astfel, el nu va mai trebui sa faca efortul de a deslusi arhaismele si se va putea bucura de lectura. Cuvintele complicate au fost explicate in note de subsol, tot pentru a usura intelegerea.

In colectia Clasici romani pe intelesul copiilor veti descoperi operele celor mai indragiti scriitori, adaptate pentru a fi citite si intelese cu usurinta de catre cei mici.
— Pu-pu-pup! pu-pu-pup! pu-pu-pup!