Editura Curtea Veche Sunt furios! O carte interactiva de relaxare! - Emmanuelle Lepetit

Editura: Curtea Veche

Autor: Emmanuelle Lepetit

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1328-4

Cod Produs: 9786064413284 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Doar pentru ca esti mic, nu inseamna ca n-ai voie sa fii furios. Se mai intampla... Furia este si ea o emotie ca toate emotiile. Dar ca sa nu ne consume mai multa energie decat merita – fie ca suntem copii, parinti sau ingrijitori –, este esential sa invatam sa o recunoastem, sa o acceptam si sa o gestionam. Si cum am putea mai bine altfel decat cu o poveste si un joc?

Carticica scrisa cu umor de indragita autoare franceza Emmanuelle Lepetit si ilustrata colorat si jucaus de Anne Hemstege propune trei povesti cu trei situatii obisnuite de viata, in care copiii intre 3 si 6 ani se vor regasi si vor intelege ca mingiuta de foc care uneori creste, creste si tot creste in stomacul lor nu e ceva neobisnuit. Dar ca i se poate veni de hac! Intamplarile prin care trece micul Malo, felul in care le depaseste si cele opt cartonase cu idei de la finalul cartii va vor ajuta sa faceti primii pasi pe drumul gestionarii furiei si al dezvoltarii inteligentei emotionale a celor mici. Pentru ca soarele de dupa ploaie sa dureze.
Emmanuelle Lepetit este autoare de carti pentru copii si traducatoare. A studiat literatura comparata la Sorbona si editarea de carte la Paris III, a lucrat cativa ani pentru Gallimard, iar in 1998 a devenit autoare independenta. Scrie proza scurta, povesti, romane si articole de documentare pe subiecte variate. In 2010 a fost laureata a Prix du Livre Environnement, pentru volumul Les énergies.

Poate fi citita pe blogul ei, emmakecir-lepetit.blogspot.fr.