Editura Corint Politica viitorului. Tehnologia digitala si societatea - Jamie Susskind

Editura: Corint

Autor: Jamie Susskind

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-793-623-0

Cod Produs: 9786067936230 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Jamie Susskind incearca sa raspunda la una dintre marile intrebari ale timpului nostru: ce transformari va produce tehnologia digitala – de la inteligenta artificiala la realitatea virtuala – in viata sociala si politica? Analizand felul in care ea va putea fi intrebuintata de stat si de marile companii de tehnologie cu scopul de a exercita controlul asupra vietii oamenilor si inspirandu-se din tezaurul multisecular al gandirii politice, Susskind ii provoaca pe cititori sa revizuiasca semnificatia unor concepte ca „democratie” si „dreptate”, „libertate” si „egalitate”, „putere” si „proprietate”.
  • Politica viitorului. Tehnologia digitala si societatea - Jamie Susskind

Jamie Susskind (n. 1989) este autor, orator si avocat pledant. A studiat istoria si politologia la Universitatea Oxford, absolvind ca sef de promotie. A beneficiat de o bursa de cercetare la Centrul „Berkman Klein” pentru Internet si Societate al Universitatii Harvard. Articolele scrise de el au aparut in The New York Times, Wired, The Daily Telegraph, Fast Company, The New Statesman si The Jewish Chronicle.