Editura Curtea Veche Inteligenta erotica. RECONCILIEREA VIETII EROTICE CU VIATA DE FAMILIE. Editia a IV-a - Esther Perel

Editura: Curtea Veche

Autor: Esther Perel

Editia: a 4-a

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0043-7

Cod Produs: 9786064400437 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Problemele care pot aparea in cadrul vietii sexuale a unui cuplu sunt diverse, de la disparitia acesteia, in urma nasterii unui copil, pana la rutina, plictiseala si infidelitate. Autoarea, terapeut cu o vasta experienta in psihologia cuplurilor, ne atrage atentia ca dragostea sigura si confortabila poate intra in conflict cu pasiunea si ca viata sexuala este mult mai complexa decat credem.

Cartea de fata ne arata cum sa impacam domesticul cu dorinta sexuala si cum sa permitem pasiunii sa ne intre in casa.
  • Inteligenta erotica. RECONCILIEREA VIETII EROTICE CU VIATA DE FAMILIE. Editia a IV-a - Esther Perel

Esther Perel (n. 1958) este un terapeut de cuplu si de familie foarte cunoscut care se dedica, de peste treizeci de ani, ajutorarii si salvarii cuplurilor ce se confrunta cu o multime de probleme in viata intima si nu mai cunosc pasiunea. Ca terapeut certificat de mai multe organizatii de specialitate si, totodata, ca membra a American Family Therapy Academy si a Society for Sex Therapy and Research, indruma atent o multime de cupluri heterosexuale, homosexuale, bisexuale, interrasiale etc. Conferentiaza pretutindeni in lume pe teme de inteligenta erotica si emotionala, relatii interculturale, medierea conflictelor si identitatea familiilor moderne.

A absolvit Hebrew University din Ierusalim si Lesley College si detine mai multe diplome de specialitate, cum ar fi cele de la Family Studies (New York), Institute for Sociotherapy (New York), The Family Institute of Cambridge (Cambridge) si New England Institute of Psychodrama (Cambridge). A publicat numeroase articole de specialitate in reviste ca: The Washington Post, Vogue, Health Parent si Working Woman si a aparut in emisiuni televizate precum: Oprah Winfrey Show, The Today Show, Good Day New York etc.