Editura Publica Orice viata arde. Cum explica termodinamica originea formelor de viata - Jeremy England

Editura: Publica

Autor: Jeremy England

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-470-2

Cod Produs: 9786067224702 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un eminent fizician ridica valul de pe o teorie definitorie a unui intreg domeniu, despre originile si scopul vietii. De ce suntem vii? Majoritatea lucrurilor din Univers nu sunt. Si tot ce este viu isi are originea in lucruri care, enigma totala, nu erau vii.

Timp de secole, intrebarea stiintifica despre originile vietii ne-a incurcat, lasandu-ne nedumeriti. Dar in cartea Orice viata arde, fizicianul Jeremy England sustine ca raspunsul a fost chiar sub nasul nostru in tot acest timp, ingropat adanc in legile termodinamicii. Autorul explica de ce, in mod contraintuitiv, exact aceleasi forte care tind sa rupa lucrurile in bucati, au dus la asamblarea primelor sisteme vii.

Cum a inceput viata nu este doar o intrebare stiintifica. O punem pentru ca vrem sa stim ce inseamna realmente sa fii viu. Drept care England, rabin hirotonit, isi foloseste teoria ca sa cerceteze cum si daca stiinta ne ajuta sa gasim un scop in acest vast si misterios Univers.

In buna traditie a cartii lui Viktor Frankl, Omul in cautarea sensului vietii, cartea Orice viata arde este o marturie de profunda semnificatie despre cum poate sa apara ceva din nimic.

In aceasta carte sclipitor de originala, Jeremy England abordeaza poate cea mai importanta intrebare stiintifica dintre toate: ce este viata si cum a aparut ea din materie neinsufletita? Este o incantare s-o citesti, nu doar gratie continutului ei fermecator, ci si pentru ca, la fel ca scripturile ebraice impletite peste tot in text, proza curge intr-un ritm poetic. N-am putut s-o las din mana. — Ard Louis, Universitatea Oxford

Un proiect unicat, care isi propune sa construiasca o punte metaforica intre bogatia limbajului mitic si precizia teoriei fizicii. Undeva sub aceasta punte curge apa din care a evoluat prima forma de viata biologica. Iar England este ghid fizician-ecumenic competent. — David Krakauer, presedinte al Santa Fe Institute si profesor „William H. Miller” de Sisteme Complexe

Idei iluminatoare despre fizica vietii. — Kirkus
JEREMY ENGLAND este director al departamentului de inteligenta artificiala de la GlaxoSmithKline, cercetator principal la Georgia Tech si fost profesor asociat la catedra „Thomas D. and Virginia W. Cabot” de fizica de la MIT. A fost bursier Rhodes si doctorand Hertz. Forbes l-a inclus pe lista celor mai promitatoare „30 de stele in ascensiune din stiinta”. Traieste in Brookline, Massachusetts.

Idei iluminatoare despre fizica vietii. — Kirkus