Noţiuni şi probleme de algebră pentru clasa a XI-a

ISBN: 978-606-591-197-0

Anul publicării: 2011

Autor: Ane Marie Zachiu

Cod Produs: SKU-992 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Au trecut  peste 30 de ani de cand predau matematica, stiinta numerelor, atator si atator generatii de copii pe care i-am avut ca elevi in aceasta perioada. Am observat cu drag ca parintii – in masura in care raman in aceeasi localitate – tind  sa-si trimita copiii ajunsi scolari la aceeasi scoala sau aceiasi profesori pe care i-au avut si ei. E o continuitate de sentiment si de idee, in care dascalul isi gaseste cea mai inalta pretuire. Este totodata si un fapt care arata ca samanta dragostei de carte insuflata tinerilor creste si devine un copac rezistent oricaror incercari ale vietii adulte.

Matematica este privita de multi elevi ca  una dintre disciplinele cu un grad ridicat de dificultate. Nu este asa, dragi elevi. Matematica este o constructie minunata, o „piramida” la temelia careia trebuie muncit cu staruinta si a carei constructie nu trebuie sa se opreasca niciodata. Daca baza constructiei  - aici  fiind vorba despre cunostintele de baza – este  solida, atunci pe ea veti putea cladi fara teama intregul vostru edificiu de cunostinte. Iar el va fi indeajuns de trainic pentru a rezista intemperiilor memoriei.

Imi doresc ca acesta culegere pe care o tiparesc acum, sa fie rasfoita cu drag de catre elevii mei, si sper ca in ea sa regaseasca cunostinte utile si exercitii folositoare.

Autoarea

www.editurauniversitara.ro