Biomatematică şi bioinformatică. Concepte şi aplicaţii

ISBN: 978-606-591-178-9.

Anul publicării: 2011

Pagini:

Autor: Catalin Buiu, Ana Brandusa Pavel, Cristian Vasile

Cod Produs: SKU-964 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Aceasta carte se adreseaza tuturor celor interesati de problematica modelarii matematice a proceselor biologice si de bioinformatica. Poate fi folosita ca manual si ca îndrumar de laborator de catre studentii Facultatii de Automatica si Calculatoare care audiaza cursuri cu aceasta tematica, dar si de catre studentii altor facultati, precum si de studentii care urmeaza cursuri de master si de catre doctoranzi.

Cartea ofera informatii teoretice de baza necesare pentru întelegerea fundamentelor biomatematicii si bioinformaticii, precum si aplicatii Matlab si Python care permit aplicarea acestor cunostinte în rezolvarea unor probleme cum ar fi: studiul dinamicii populatiilor, modelarea raspandirii bolilor infectioase, accesul la baze de date biologice, prelucrarea de imagini în tehnica microarray sau alinierea de secvente biologice.

Autorii sunt membri ai Laboratorului de Calcul Natural si Robotica (http://natural.ics.pub.ro) al Facultatii de Automatica si Calculatoare.

• Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti

• SC Astro Impex SRL- Bucuresti

• SC Nicol Cart SRL – Bucuresti

• SC Larry Cart SRL – Bucuresti

• SC Rolcris Impex SRL – Bucuresti

• SC Stand Agentie Difuzare Carte – Bucuresti

• SC Vox 2000 Com SRL – Bucuresti

• SC Maricom 94 SRL – Bucuresti

• SC Mario Fair Play Impex SRL – Bucuresti

Catalin Buiu Cătălin Buiu este profesor universitar la Facultatea de Automatică şi Calculatoare.
Cristian Vasile Cristian Vasile este doctorand, absolvent al secţiei de Calculatoare a Facultăţii de Automatică şi Calculatoare (2009) şi al masterului de “Sisteme inteligente de conducere” (2011).
Ana Brandusa Pavel Ana Pavel este doctorandă, absolventă a secţiei de Calculatoare a Facultăţii de Automatică şi Calculatoare (2009), a masterului de “Sisteme inteligente de conducere” (2011) şi a Facultăţii de Biologie a Universităţii Bucureşti (2011).