Editura Universul Juridic Particularitatile cercetarii omuciderii in cazul folosirii de obiecte vulnerante taietoare-intepatoare sau contondente - Zafer Sadic

1 Review

Editura: Universul Juridic

Autor: Zafer Sadic

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0902-3

Cod Produs: 9786063909023 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Ancheta penala este, de regula, orientata dupa formula celor sapte intrebari clasice din retorica latina a Antichitatii – quis, quid, ubi, quibus auxiliis, cur, quomodo, quando? – referitoare la persoana, fapta, locul, mijloacele, motivele, calea si timpul in care a avut loc un anumit eveniment, ca elemente circumstantiale ale oricarei investigatii.

In cercetarea criminalistica a omuciderii, indeosebi a omorului comis cu obiecte vulnerante, taietoare-intepatoare si contondente, setul clasic de intrebari se poate traduce prin urmatoarele: ce fapta a fost comisa si care este natura sa?, cine este autorul acesteia?, unde a fost comisa fapta?, cine a mai participat la comiterea faptei?, care este mobilul sau scopul urmarit de faptuitor?, care sunt modul, mijloacele si instrumentele de savarsire sau de ascundere a infractiunii? si, nu in ultimul rand, care sunt circumstantele de timp in care fapta a fost comisa?
  • Particularitatile cercetarii omuciderii in cazul folosirii de obiecte vulnerante taietoare-intepatoare sau contondente - Zafer Sadic

Grădinaru Maria - Evelina,

În opinia mea, această carte cuprinde informații extrem de valoroase și interesante și este usor inteligibila, astfel încât poate fi citită de către orice student sau persoana interesată de subiect și care își dorește sa intre mai profund in sfera criminalistica, nu neaparat doar de practicieni ai dreptului.
De asemenea, cuprinde informații reale , deoarece autorul descrie spete trăite personal și îmbina teoria cu practica , intr-un mod extrem de captivant .

Raspunde

A fost util acest review?