Editura Universul Juridic Evitarea dublei impuneri internationale. Cauze din jurisprudenta Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei, Sectia contencios administrativ si fiscal. Culegere de spete - Florin Cornel Dumiter ,

Editura: Universul Juridic

Autor: Florin Cornel Dumiter , Stefania Amalia Nicoara

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0894-1

Cod Produs: 9786063908941 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Evitarea dublei impuneri internationale juridice si economice a constituit, mutadis mutandis, o problema sensibila, atat la nivelul Uniunii Fiscale Europene, deziderat spre care se doreste o convergenta mai rapida si comprehensiva in materie de impozitare directa a statelor membre, precum si la nivelul politicii fiscale nationale a fiecarui stat membru al Uniunii Europene. Problemele dificile intalnite in practicile fiscale instituite la nivel national, european si international sunt o dovada vie a faptului ca, problema dublei impuneri constituie, actualmente, o problema serioasa care creeaza distorsiuni economice si juridice si care trebuie solutionate de o maniera echitabila la nivel national si european.

Multitudinea de situatii, particularizarea cauzelor si spetelor cu elemente de extraneitate, situatiile triunghiulare, dubla impunere economica, dubla impunere juridica, dubla non – impunere, transparenta si responsabilitatea fiscala, echitatea fiscala pe orizontala si pe verticala, conformismul, conformitatea, cultura si comportamentul fiscal al contribuabilului sunt cateva aspecte de sensibile care au stat la baza elaborarii prezentei lucrari.
  • Evitarea dublei impuneri internationale. Cauze din jurisprudenta Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei, Sectia contencios administrativ si fiscal. Culegere de spete - Florin Cornel Dumiter ,

Florin Cornel Dumiter

- Profesor universitar, Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Facultatea de Științe Economice, Informatică și Inginerie și Facultatea de Științe Juridice;
- Consultant fiscal;
- Expert contabil;
- Expert judiciar pe domeniile fiscalitate și contabilitate;
- Post-doctorat în Științe Economice;
- Doctor în Drept financiar și fiscal;
- Doctor în Finanțe;
- Editor Șef – Studia Universitatis „Vasile Goldiș” Arad Seria Științe Economice;
- Editor Șef Adjunct – Journal of Legal Studies;
- Autor și coautor de cărți și capitole în cărți în domeniul finanțelor și dreptului financiar și fiscal publicate în edituri recunoscute de prestigiu național și internațional;
- Autor și coautor de articole în reviste indexate în reviste ISI și BDI din țară și străinătate.

Stefania Amalia Nicoara

- Asistent universitar, Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Facultatea de Științe Economice, Informatică și Inginerie;
- Doctor în Finanțe;
- Membru în Comitetul Editorial – Studia Universitatis „Vasile Goldiș” Arad Seria Științe Economice;
- Editor asistent – Journal of Legal Studies;
- Autor și coautor de cărți și capitole în cărți în domeniul finanțelor și dreptului financiar și fiscal publicate în edituri recunoscute de prestigiu na��ional și internațional;