Editura Hamangiu Drept contraventional. Caiet de seminar - Ovidiu Podaru , Anda Bachis

25,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Ovidiu Podaru , Anda Bachis

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1732-2

Cod Produs: 9786062717322 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Caietul de seminar a fost conceput ca un suport practic al cursului de drept contraventional si ofera studentilor o baza logica de initiere si o cale facila spre aprofundarea materiei in cadrul activitatilor de seminar, urmarind sa dezvolte deprinderea de a opera cu notiunile specifice dreptului contraventional.

In cadrul celor 14 seminare, problematica dreptului contraventional este sintetizata in teme de dezbatere concise, conturate pe cateva elemente fundamentale in intelegerea unei ramuri de drept: tema seminarului, problematica, legislatie, probleme teoretice specifice si spete. Totodata, lucrarea contine un capitol cu jurisprudenta recenta in materie, unde au fost prezentate in extenso deciziile relevante ale instantelor nationale si internationale.

Caietul de seminar se adreseaza in special studentilor si are ca scop fixarea cunostintelor dobandite in studiul disciplinei de Drept contraventional.

• Drept contraventional. Caiet de seminar - Ovidiu Podaru , Anda Bachis

Ovidiu Podaru

Este profesor universitar doctor la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, titularul cursului de Drept administrativ si al celui de Drept contraventional (nivel licenta), respectiv al cursului Domeniul public in dreptul roman si comunitar (nivel master), avocat in Baroul Cluj, doctor in drept din anul 2003.

Dintre lucrarile publicate, mentionam: Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata (coautor), ed. a 5-a, Ed. Hamangiu, 2021; Drept contraventional. Caiet de seminar, Ed. Hamangiu, 2021;  Drept administrativ Administratia publica. Actul administrativ. Note de curs si seminar, Ed. Hamangiu, 2020; Legislatia situatiilor exceptionale – starea de asediu, starea de urgenta, starea de alerta, Ed. Hamangiu, 2020; Calitatea procesuala pasiva in procedura speciala de executare a hotararilor judecatoresti de contencios administrativ, in Executarea hotararilor in contenciosul administrativ (coordonator Gabriela Bogasiu), Ed. Solomon, 2020; Drept administrativ. Curs universitar. Vol. II. Dreptul administrativ al bunurilor, ed. a 2-a, Ed. Hamangiu, 2019; Caducitatea actului juridic in dreptul public, Ed. Hamangiu, 2019; Dreptul administrativ. O conceptie. O viziune, Ed. Hamangiu, 2017; Legile administratiei publice, ed. a 7-a, Ed. Hamangiu, 2016; Dreptul amenajarii teritoriului, al urbanismului si al construirii. (IV) Un deznodamant nefericit – desfiintarea constructiilor, Ed. Hamangiu, 2015; Legislatia amenajarii teritoriului, a urbanismului si a construirii, ed. a 3-a, Ed. Hamangiu, 2015; Drept administrativ si contraventional. Caiet de seminarii, ed. a 3-a, Ed. Hamangiu, 2014;  Drept administrativ. Vol. I. Actul administrativ. (I) Repere pentru o teorie altfel, Ed. Hamangiu, 2010; Drept administrativ. Vol. I. Actul administrativ. (II) Un secol de jurisprudenta (1909-2009). Practica judiciara comentata, Ed. Hamangiu, 2010; Legea 215/2001 a administratiei publice locale comentata, Ed. Sfera juridica, Cluj-Napoca, 2004.

Anda Bachis

Este absolventa a promotiei 2017 a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca si a masterului de Stiinte Penale si Criminalistica, promotia 2018. Incepand cu anul 2018, este doctorand sub coordonarea dlui prof. univ. dr. Ovidiu Podaru si, in aceasta calitate, colaborator al seminarelor aferente cursului de Drept administrativ I si II. Este avocat membru al Baroului Cluj din septembrie 2017.

Publicatii: Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata (coautor), ed. a 5-a, Ed. Hamangiu, 2021; Drept contraventional. Caiet de seminar (coautor), ed. a 5-a, Ed. Hamangiu, 2021.