Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 /// Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Universul Juridic Clauzele abuzive in contractele de credit. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Adriana Pena

99,00 Lei 84,15 Lei

Editura: Universul Juridic

Autor: Adriana Pena

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1092-0

Cod Produs: 9786063910920 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Cuvant inainte
Participarea la viata economica inseamna si incheierea de contracte de catre cetateni, iar aceasta presupune, de cele mai multe ori, cunostinte juridice. Lipsa acestor cunostinte juridice prejudiciaza uneori consumatorii de anumite drepturi si obligatii.

Legea nr. 193/2000 a transpus in dreptul intern Directiva Consiliului nr. 93/13/CEE privind clauzele abuzive in contractele de credit.

Cele doua programe comunitare privind protectia consumatorului si politica de informare au subliniat importanta protejarii consumatorului in ceea ce priveste clauzele contractuale abuzive. Astfel, la nivel european s-a stabilit ca „persoanele care achizitioneaza bunuri si servicii ar trebui protejate impotriva abuzului de putere de catre vanzator sau furnizor, mai ales impotriva contractelor de adeziune si impotriva excluderii abuzive a unor drepturi esentiale in contracte.”

Cuprinsul lucrarii

Cartea cuprinde 58 de spete in care sunt analizate, pe fond, dar si procedural, conditiile in care o clauza poate fi declarata abuziva.

Puncte forte

In contextul economic actual, in care contractele de credit constituie o categorie de contracte frecvent intalnita, practica judiciara pe acest subiect are o mare insemnatate, fiind esentiala pentru cunoasterea diferitelor abordari si interpretari ale legii.

Spetele prezentate permit o documentare rapida si obiectiva asupra interpretarii si aplicarii legislatiei in materia clauzelor abuzive in contractele de credit.

Public-tinta

avocati
magistrati
justitiabili
Educatie si formare: studii universitare de licenta, Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti.

Experienta profesionala: avocat in Baroul Bucuresti (2003-prezent), director editorial al publicatiilor Saptamana Juridica si Revista de Jurisprudenta Europeana (2009-prezent).

Activitate de cercetare stiintifica: Buna-credinta – Repere teoretice si jurisprudenta adnotata, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2019; Cheltuielile de judecata in procesul civil, ed. I, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2018; Clauzele abuzive in contractele de credit, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2017; Exproprierea. Aspecte teoretice si jurisprudenta (coautor Roxana Palita), Ed. Nomina Lex, Bucuresti, 2010; Taxele de timbru si timbrul judiciar. Legislatie si jurisprudenta (coautor Roxana Palita), Ed. Nomina Lex, Bucuresti, 2010; Accesiunea imobiliara si uzucapiunea. Practica judiciara, ed. a IV-a, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2009; Evacuarea. Practica judiciara, Ed. Wolters Kluwer, Bucuresti, 2008; Recursuri in interesul legii. Decizii de admitere (coautor Luciana Mera), Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2008; Somatia de plata. Practica judiciara, ed. a II-a, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2008; Garantarea obligatiilor. Practica judiciara, Ed. All Beck, Bucuresti, 2006.

Cuprinsul lucrarii

Puncte forte

Public-tinta

avocati
magistrati
justitiabili

www.editurauniversitara.ro

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!