Editura Pro Universitaria Analiza juridico-penala a infractiunilor vamale conform legislatiei Republicii Moldova si a Romaniei - Aurel Octavian Pasat

Editura: Pro Universitaria

Autor: Aurel Octavian Pasat

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1806-3

Cod Produs: 9786062618063 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Teza de doctorat ,,Analiza juridico-penala a infractiunilor vamale conform legislatiei Republicii Moldova si Romaniei”, constituie o cercetare sistematica. Principalele rezultate ale activitatii de cercetare materializate sunt de actualitate dar si de mare insemnatate intr-un domeniu extrem de complex si dinamic.

Studiul consta in aprofundarea conceptiei privind raspunderea penala pentru infractiunile vamale, in evidentierea si in solutionarea problemelor de drept penal ce vizeaza infractiunile din sfera vamala, reglementate de legislatia penala a Republicii Moldova si de cea a Romaniei, precum si in formularea unor propuneri de lege ferenda menite sa optimizeze cadrul legal actual in materie.

Abordarile metodologice, prescriptiile teoretice si concluziile practice prezentate in teza pot fi utilizate atat de doctrinari in desfasurarea pe viitor a cercetarilor teoretice, cat si de practicieni in procesul solutionarii problemelor legate de infractiunile vamale potrivit legislatiei Republicii Moldova si a Romaniei. Importanta practica a cercetarii de fata consta in faptul ca va servi drept suport pentru cei abilitati cu aplicarea legii, contribuind la incadrarea juridico-penala corecta a infractiunilor vamale, tinandu-se cont de faptul ca lucrarea contine valoroase recomandari practice in acest sens.

Studiul este elaborat in baza legislatiei Republicii Moldova si a Romaniei.
  • Analiza juridico-penala a infractiunilor vamale conform legislatiei Republicii Moldova si a Romaniei - Aurel Octavian Pasat

Este lector universitar doctor la Departamentul de Stiinte Socio-Umane al Universitatii ,,Dunarea de Jos din Galati"; cadru didactic asociat la Facultatea de Drept, Universitatea „Danubius” din Galati, conferentiar universitar doctor la Departamentul de Drept al Universitatii Cooperatist-Comerciale din Republica Moldova; inspector superior in cadrul Autoritatii Vamale Romane - Directia Regionala Vamala Galati; membru-aderent al Societatii de Stiinte Juridice si Administrative Bucuresti.
Publicatii: autor a peste 58 de articole si studii in materia dreptului penal, publicate in reviste de specialitate si in volume ale conferintelor stiintifice, dintre care mentionam: „Analysis criminology customs offenses under Moldovan law”, in ”Perspective ale dreptului afacerilor in mileniul al treilea” – editia a VI-a Juridical Tribune – Tribuna Juridica. Volume 6, Issue 2, December 2016, Bucuresti 25-26 noiembrie 2016; „Criminological aspects on customs offences in Romania”, Perspectives of business law journal. Volume 5, Issue 1, December 2016, Bucuresti 25-26 noiembrie 2016; „Cooperarea internationala in contextual combaterii infractionalitatii vamale”, in „Managementul politicilor de securitate ale Uniunii Europene in Europa de Sud-Est”, Chisinau 03 mai 2017, „Analiza infractiunilor vamale in legislatia Romaniei”, in „Perspectivele si problemele integrarii in spatiu european al cercetarii si educatiei”, Cahul 07 iunie 2017, „Pre-existing elements of customs offenses in accordance with the legislation of the Republic of Moldova and these of Romania, in Perspectives of business law journal. Volume 6, Issue 1, Bucuresti 24 noiembrie 2017; „The Objects of Intellectual Property as Material Objects of the Smuggling Offence Committed on the Customs’ Area of Republic of Moldova in Revista Acta Universitatis Danubius, vol. 13, no.3/2017; „The material object of the criminal offences provided by the articles 1991-1994 of the criminal code of the Republic of Moldova: critical observations and proposals of lege ferenda”, in Contemporary Challenges in Administrative Law and Public Administration, Bucuresti 27 aprilie 2018; „Legal news on penal protection of cultural patrimony: the experience of the Republic of Moldova”, in Contemporary Challenges in Administrative Law and Public Administration, Bucuresti 27 aprilie 2018; "Ilicit Trafficking in Firearms, their Components and Ammunition in the Comparative Penal Legislation (Romania and the Moldavian Republic)" in Acta Universitatis Danubius. Juridica, 5(2), 2019; “Formation of forensic doctrine on organization forensic investigation in the Russian Federation” in Perspectives of Law and Public Administration, 9(2), 2021; “Comparative study: European Council – Council of the European Union – Council of Europe”. Perspectives of Law and Public Administration, 10/Special, 2021; “The crime of domestic violence. Aspects of comparative law”. Perspectives of Law and Public Administration, 10(3), 2021; “Detention conditions reflected in the jurisprudence of art. 3 CEDO”. Perspectives of Law and Public Administration, 11(1), 2022; “The development, purpose and tasks of forensic science”. Perspectives of Law and Public Administration, 11(2), 2022; “General features specific to crimes against the person”. Perspectives of Law and Public Administration, 12(1), 2023; Cartea „Customs offenses according to the legislation of the Republic of Moldova and Romania”, Editura ADJURIS, Bucuresti, 2018; Monografia stiintifica „Analiza juridico-penala a infractiunilor vamale conform legislatiei Republicii Moldova si Romaniei”, Tipografia Centrala, Chisinau, 2016; note de curs: „Drept vamal al Republicii Moldova”, Editura „Zigotto”, Galati, 2013, „Drept international privat”, Editura „Zigotto”, Galati, 2014, „Drept vamal al Republicii Moldova”, Editia a II-a, revazuta si adaugita, Editura CentroGrafic, Cahul, Republica Moldova.