Editura Universitara Tehnologie digitala si creativitate didactica

Cod Produs: 9786062812010 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins

INTRODUCERE/ 7
CAPITOLUL 1: COMPETENTE DIGITALE. ABORDARI IN PROIECTE COLABORATIVE INTERNATIONALE/9
Competente digitale – repere si contexte actuale /11
Dezvoltarea competentelor digitale in proiecte colaborative internationale/14
eTwinning – contexte pentru dezvoltarea competentelor digitale /15
CAPITOLUL 2: CREATIVITATEA DIDACTICA /19
Creativitatea – intre discurs si practica / 22
Creativitatea – sursa de performanta scolara /22
Creativitate si tehnologie /24
Creativitatea si trasaturile de personalitate ale profesorului / 25
Relatia dintre cultura scolii, profesori si parinti in perspectiva dezvoltarii creativitatii / 26
CAPITOLUL 3: POTENTIALUL PROIECTELOR ETWINNING PENTRU INVATAREA IN COLABORARE SI SUCCESUL SCOLAR/ 29
Invatarea in colaborare – in clasa si in afara ei /31
Potentialul proiectelor eTwinning din perspectiva succesului scolar /33
CAPITOLUL 4: DEZVOLTAREA PROFESIONALA CONTINUA – O NECESITATE INTR-O SOCIETATE A SCHIMBARII / 37
Dezvoltare si formare continua/ 39
Formarea cadrelor didactice / 40
eTwinning si dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice / 41
Impactul proiectelor si activitatilor eTwinning asupra competentelor profesionale si practicilor didactice /44
CAPITOLUL 5: PROIECTE PENTRU INVATAMANT PRIMAR SI PRESCOLAR/ 49
Lumea mea colorata / 51
Let’s discover space (Sa descoperim spatiul) /56
First Step to Coding (Primul pas catre programare)/ 62
The ugly duckling is looking for friends (Ratusca cea urâta isi cauta prieteni)/ 67
eTwinning Space Explorers (Exploratorii spatiului)/ 74
Small Scientists – Discovering the Sky (Micii oameni de stiinta – Sa descoperim
cerul)/ 79
Travel through the seasons ... with our friend Pepe (Calatoreste prin anotimpuri
... cu prietenul nostru, Pepe)/ 86
STEM Club (Clubul STEM) /94
The Miracle of Stories Through My Hands (Miracolul povestilor prin mainile mele) / 100
Open the Gates to the Universe (Deschideti portile catre univers)/ 106
Learning with experiments (Invatarea prin experimente) / 111
CAPITOLUL 6: PROIECTE PENTRU INVATAMÂNT GIMNAZIAL/ 117
Time Capsule (Capsula timpului)/ 119
Let’s Go! (Geometry&Origami). (La drum! Geometrie&Origami) / 124
Life Is Math, Math Is Life (Viata e matematica, matematica e viata) / 129
AIMS – Alternatives for Innovative Math Study (AIMS – Alternative pentru studiul inovativ al matematicii) /135
Yes, We Code for Doing Maths (Da, programam pentru a face matematica)/ 143
The swallow is a refugee or an immigrant? (Randunica este refugiat sau imigrant?)/ 149
Twinlettres: regards critiques sur le monde (Twinletters: opinii critice despre lume)/ 156
Herit@ge Matters (Despre patrimoniu) /160
CAPITOLUL 7: PROIECTE PENTRU INVATAMANT LICEAL/ 167
@ctive @nd Digital Citizenship Dimensions (Dimensiunile cetateniei active si digitale) /169
Doing Math as Researchers Do It – MatReLan (Sa facem matematica asa cum fac cercetatorii – MatReLan)/ 174
Textile fibres: chemistry, tradition and fashion (Fibre textile: chimie, traditie si moda) /181
Stories to be Told (Povesti de spus) / 188
Employability – A Challenge for Youth: Dreams and Reality (Angajabilitatea – O provocare pentru tineri: intre vis si realitate)/ 195
ESCAPE - Enhanced Skills Competence and Practice for the Economy (ESCAPE - Imbunatatirea competentelor si practicilor pentru economie)/ 201
Math Around Us (Matematica din jurul nostru) / 209
Water Our Precious Treasure (Apa, comoara noastra pretioasa) /214
Jeunes et journalistes (Tineri si jurnalisti) / 218
You are the picture - Tu eres el cuadro (Tu esti tabloul) / 223
POwER 3D - Printing Objects with Educational Resources (POwER 3D - Tiparirea obiectelor cu resurse educationale) /227
PROIECTELE IN IMAGINI / 234
BIBLIOGRAFIE /241

Lucrarea de fata raspunde provocarilor actuale de utilizare creativa a tehnologiei digitale pentru a sustine activitatile de predare-invatare-evaluare, prin proiecte scolare colaborative,realizate prin intermediul platformei europene eTwinning. Desi aceasta provocare este acum resimtita la nivel global, pentru profesorii implicati in Actiunea europeana eTwinning, utilizarea tehnologiei in activitati didactice inovative, relevante si attractive nu este ceva nou. Ei sunt, de ani de zile, promotori de inovatie in sala de clasa sau oriunde are loc invatarea.

Actiunea eTwinning se desfasoara cu sprijinul financiar al Comisiei Europene. A fost lansat in 2005, iar numarul tarilor/comunitatilor participante a crescut mereu, ajungând acum la 44.
România participa la aceasta retea internationala din octombrie 2007, zeci de mii de proiecte de predare-invatare fiind derulate de profesorii din tara noastra in parteneriat cu alti profesori din alte scoli/tari.
In acelasi timp, lucrarea se inscrie in eforturile noastre de a ilustra valoarea pedagogica a proiectelor eTwinning si de a inspira profesorii si directorii de scoli in procesul de actualizare a practicilor didactice si de dezvoltare a culturii scolare. Lucrarea expune proiecte eTwinning care pot fi considerate exemple de bune practici. Sunt proiecte care au obtinut validarea la nivelul comunitatii pedagogice, prin procesul de evaluare externa. Au potential de a fi reluate si adaptate pentru alte clase sau grupuri de elevi sau de a oferi puncte de plecare pentru noi proiecte.

Dincolo de a exemplifica folosirea tehnologiei in educatie, proiectele selectate sunt ilustrari clare ale creativitatii didactice.
Creativitatea didactica o regasim in tematica abordata, in metodologia folosita, in modul de implicare a elevilor si de evaluare a activitatii si produselor create.

Mirela, Alexandra, Oana, Simona