Editura Publica Scoli creative. Revolutia de la baza a invatamantului - Lou Aronica, Sir Ken Robinson

Editura: Publica

Autor: Lou Aronica, Sir Ken Robinson

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-722-056-8

Cod Produs: 9786067220568 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 In Scoli creative Ken Robinson dezvolta ideile din celebra sa prezentare de la TED, „How Schools Kill Creativity“, si prezinta solutii inovatoare si practice la o problema critica pentru natiunea noastra: cum sa ne transformam sistemul de invatamant.

Intr-o perioada in care afacerile testarilor standardizate aduna profituri uriase in timp ce multe scoli au mari dificultati financiare, iar elevii si pedagogii de peste tot sufera sub presiune, Robinson arata calea pentru a merge inainte. El sustine renuntarea la sistemul nostru educational demodat si propune o abordare foarte personalizata, organica, care se bazeaza pe resursele tehnologice si profesionale fara precedent pentru a-i implica pe toti elevii, pentru a le dezvolta dragostea de invatare si pentru a le permite sa se confrunte cu provocarile reale ale secolului XXI.

Plina de anecdote, observatii, studii de caz, cercetari inovatoare si recomandari de la profesionisti aflati in prima linie a educatiei transformatoare – si scrisa cu istetimea specifica lui Robinson si in stilul sau captivant –, Scoli creative ii va inspira in egala masura pe profesori, parinti si politicieni sa re-gandeasca adevarata natura si scopul educatiei.

Fa-ma sa-mi pese. Robinson si Aronica transforma aceste cuvinte intr-o mantra pentru viitorul educatiei. Nu ii educam pe elevi, ci facem educatie cu ei. Sper ca fiecare profesor si fiecare parinte sa citeasca aceasta carte.
Seth Godin, autorul cartii Stop Stealing Dreams

Ken Robinson este cel mai convingator sustinator la nivel mondial al transformarii globale a sistemului de invatamant; claritatea lui, pasiunea si intelegerea sa profunda au inspirat milioane de oameni, inclusiv pe mine. Aceasta carte nu este numai un catalizator sau un apel la actiune; este un manifest; o explorare practica si o celebrare a ceea ce este posibil.
Richard Gerver, autorul cartii Creating Tomorrow's Schools Today

Aceasta este cartea pe care o asteptam de la Sir Ken Robinson – cea care expune ce este fundamental gresit la sistemele noastre educationale si arata corespondentul pentru ce si cum ar trebui sa fie diferit. El face creativitatea, si nu numai, sa prinda viata. Nu incepeti sa cititi aceasta carte decat daca aveti in continuare trei ore libere, pentru ca s-ar putea sa va fie dificil sa o lasati din mana. Apoi ganditi-va la ce ati putea face si cititi din nou cartea impreuna cu altii pentru a incepe sa faceti schimbarile. Scoli creative cu adevarat! Sincronizarea este perfecta.
Michael Fullan, autor al cartii The Principal

Educatia: opt competente necesare

Scoli creative este un proiect al Editurii Publica sustinut de Banca Comerciala Romana si Erste Asset Management.
Sir Ken Robinson este doctor in educatie si autor al cartilor The Element, Descopera-ti elementul (Publica, 2014) si O lume iesita din minti (Publica, 2011). A fost considerat de Fast Company „unul dintre ganditorii de elita ai lumii in ceea ce priveste creativitatea si inovatia“.

A colaborat cu guverne din Europa si Asia, cu agentii internationale, cu firme din Fortune 500, cu sisteme educationale nationale si statale si cu unele dintre cele mai mari organizatii non-profit sau culturale. Timp de doispezece ani a fost profesor de educatie la Universitatea din Warwick, Marea Britanie, iar acum este profesor emerit. Celebra sa prelegere din 2006 din cadrul prestigioaselor conferinte TED este cea mai urmarita din istoria TED si a fost vizionata de milioane de oameni din mai mult de 150 de tari. Locuieste la Los Angeles.

Seth Godin, autorul cartii Stop Stealing Dreams

Richard Gerver, autorul cartii Creating Tomorrow's Schools Today