Editura Pro Universitaria Jurnal psihopedagogic. Tehnici de comunicare cu elevii adolescenti - Andronache Bogdan

Editura: Pro Universitaria

Autor: Andronache Bogdan

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1511-6

Cod Produs: 9786062615116 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum este meseria de profesor de liceu, cum sunt elevii adolescenti?
Sunt doar doua dintre temele in jurul carora graviteaza fragmentele din acest jurnal de colectionar.
Portretele unor dascali autentici din mitologie, literatura, film sau realitate au fost un reper modelator, un etalon de experienta profesionala, care a potentat si slefuit mestesugul frust al inceputului de drum didactic.
Cartea este un ghid practic de comunicare cu elevii adolescenti, fara severitati teoretice sau intonatii moralizatoare, o marturie a unor situatii dramatice sau amuzante cu care orice profesor din preuniversitar se confrunta zilnic, o poveste reconfortanta despre viata de liceu care poate aduce un strop de nostalgie celor care n-au uitat inca clocotul adolescentei.
  • Jurnal psihopedagogic. Tehnici de comunicare cu elevii adolescenti - Andronache Bogdan

Bogdan Andronache este profesor de geografie la Colegiul de Posta si Telecomunicatii Gheorghe Airinei, sector 6, Bucuresti (2005 – prezent). Studii: Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti (2005) Colegiul National Mircea cel Batran din Ramnicu Valcea (2001) Carte publicata anterior: Al cincilea anotimp, Bucuresti: Editura Sigma, 2015.

Cum este meseria de profesor de liceu, cum sunt elevii adolescenti?