Editura Universitara Analiza sistemului de invatamant preuniversitar din Romania din perspectiva unor indicatori statistici. Politici educationale bazate pe date

ISBN: 978-606-28-0142-7

DOI: 10.5682/9786062801427

Anul publicării: 2015

Editura: Editura Universitara

Autor: Otilia Apostu, Magdalena Balica, Ciprian Fartușnic, Bogdan Florian, Irina Horga, Cornelia Novak, Lucian Voinea

Cod Produs: 9786062801427 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins

LUCRARE OFERITĂ GRATUIT DE  INSTITUTUL DE STIINTE ALE EDUCATIEI, PRIN PROIECTUL EUROGUIDANCE.

LUCRAREA POATE FI DESCARCATA DE PE SITE-UL NOSTRU, LA SECTIUNEA "DOWNLOAD": https://www.editurauniversitara.ro/media/pdf/54e5d7879a05cSistemul_de_invatamant_2.pdf

• Analiza sistemului de invatamant preuniversitar din Romania din perspectiva unor indicatori statistici. Politici educationale bazate pe date

Prezentul studiu reprezinta o sinteza realizata pe baza Raportului asupra starii sistemului national de invatamant preuniversitar din Romania 2014 – partea de analiza statistica elaborata de Institutul de Ştiinte ale Educatiei.

Studiul analizeaza situatia inregistrata in sistemul de invatamant preuniversitar in anul şcolar 2013/2014 şi principalele tendinte in perioada 2009/2010 – 2013/2014, din perspectiva urmatoarelor aspecte: resursele umane din sistemul de invatamant, participarea la educatie, rezultatele elevilor.

Analiza de tip statistic utilizeaza indicatorii de baza incluşi in SNIE – Sistemul National de Indicatori pentru Educatie . SNIE este compatibil cu sistemele internationale de indicatori (sistemul statistic european Eurostat, sistemul OECD, sistemul UNESCO, sistemul Banca Mondiala). Setul de indicatori a fost calculat atat pe ansamblul sistemului, cat şi pentru fiecare nivel de educatie in parte (preşcolar, primar, gimnazial, liceal, profesional, postliceal și de maiștri).  De asemenea, studiu include şi o analiza privind progresul Romaniei in atingerea tintelor stabilite la nivel european in orizontul de timp 2020.

La calcularea indicatorilor au fost utilizate datele primare ale Institutului National de Statistica, referitoare la educatie. In cazul indicatorilor care utilizeaza informatii culese la inceputul anului şcolar (indicatori de intrare), analiza a fost realizata avand ca reper anul şcolar 2013/2014. Pentru indicatorii care utilizeaza informatii culese la final de an şcolar (indicatori de ieşire), analiza a fost realizata avand ca reper anul şcolar 2012/2013, datele pentru 2012/2013 nefiind disponibile la momentul realizarii analizei. Datele cu privire la rezultatele elevilor la examenele nationale la clasa a  VIII-a și cele de la bacalaureat pentru anul 2014 au fost furnizate de Centrul National de Evaluare și Examinare.

Scopul unui astfel de studiu dedicat analizei sistemului de invatamant din perspectiva indicatorilor statistici vizeaza familiarizarea actorilor din sistemul de educatie şi a factorilor de decizie cu abordarea bazata pe indicatori și, implicit, cu luarea unor decizii informate in educatie, care sa permita: masurarea distantei dintre realitatea sistemului educational şi obiectivele stabilite; identificarea situatiilor problematice de la nivelul sistemului de invatamant; argumentarea optiunilor care stau la baza politicilor educationale; compararea diferentelor in raport cu anumite valori de referinta din domeniul educatiei, de la nivel national sau international.

INTRODUCERE/5

Capitolul I. RESURSE UMANE/6

I. A. Ansamblul sistemului de invatamant/6

I. A.1. Evolutia efectivelor de personal din invatamantul preuniversitar/6