Editura Pro Universitaria Teste – grila pentru pregatirea examenului de licenta la programul de studii Economie si Afaceri Internationale - Georgeta Ilie, Chitiba Constanta, Cezar Militaru, Ana-Irina Nicolau, Oana Mionel, Ana-

Editura: Pro Universitaria

Autor: Georgeta Ilie, Chitiba Constanta, Cezar Militaru, Ana-Irina Nicolau, Oana Mionel, Ana-Maria Dinu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1541-3

Cod Produs: 9786062615413 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Urmarind sa asigure viitorilor absolventi ai facultatii un material didactic cat mai util in pregatirea probei scrise a examenului de licenta, din sesiunea iulie 2022, editia revazuta si adaugita a volumului de fata reuneste, sub forma de teste-grila, 800 de intrebari, grupate pe opt sectiuni: Economie mondiala, Negociere comerciala internationala, Comert international si politici comerciale, Investitii internationale, Tehnica platilor si finantarii internationale, Tehnica operatiunilor de comert exterior, Managementul afacerilor internationale, Marketing international, vizand cele mai relevante aspecte specifice domeniului de studii universitare „Economie si afaceri internationale”.
Chitiba Constanta

POZITIA ACTUALA - Decan, profesor universitar doctor, cercetator stiintific principal gradul I, Universitatea Crestina ″Dimitrie Cantemir″ - Bucuresti, Facultatea de Relatii Economice Internationale

EXPERIENTA DIDACTICA

2009 – prezent, Profesor universitar doctor, cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Decanul Facultatii de Relatii Economice Internationale, Universitatea Crestina “Dimitrie Cantemir”, Faculatatea de Relatii Economice Internationale.

2007 – 2009 - Conferentiar universitar doctor, cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Universitatea Crestina “Dimitrie Cantemir”, Faculatatea de Relatii Economice Internationale.

2002 – 2006- Lector universitar doctor, cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Universitatea Crestina “Dimitrie Cantemir”, Faculatatea de Relatii Economice Internationale.

2001 – 2004 - Lector universitar doctor, stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Universitatea Bucuresti, Facultatea de Geografie Umana – Turism.

EXPERIENTA PROFESIONALA

1998 – 2002 - Director Adjunct – Departamentul de Cercetare Piata Internationala si Promovare Export. Cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, ANEIR – Centrul de Promovare a Comertului Exterior.

1996 – 1998 - Sef Sectie - Promovarea Relatiilor Economice Bi si Multilaterale. Cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Centrul Roman de Comert Exterior

1991 – 1996 - Sef Sectie - Promovarea Relatiilor Economice Bi si Multilaterale. Cercetator stiintific principal gradul I in domeniul relatiilor economice internationale, Institutul National de Cercetari Comerciale “Virgil Madgearu”, Institutul de Cercetari pentru Comert Exterior.

1976 – 1991 - Sef Serviciu, ROMTRANS