Editura Curtea Veche Lume frumoasa, unde esti - Sally Rooney

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1183-9

Cod Produs: 9786064411839 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Se doresc, se amagesc, isi fac griji despre sex si despre lumea in care traiesc.

Poate ca, pur si simplu, ne nastem ca sa iubim si sa ne facem griji pentru oamenii pe care ii stim si ca sa continuam sa iubim si sa ne facem griji chiar si atunci cand exista lucruri mai importante pe care ar trebui sa le facem.

Alice, romanciera, il intalneste pe Felix, care lucreaza la un depozit, si il intreaba daca i-ar placea sa mearga cu ea la Roma. In Dublin, prietena ei cea mai buna, Eileen, trece printr-o despartire si incepe din nou sa flirteze cu Simon, pe care il stie inca din copilarie. Alice, Felix, Eileen si Simon sunt inca tineri, insa viata ii prinde din urma.

Se afla ei in ultima incapere luminata dinaintea intunericului, martori la ceva nestiut? Vor gasi o cale sa creada intr-o lume frumoasa?
  • Lume frumoasa, unde esti - Sally Rooney

Sally Rooney (n. 20 februarie 1991, Castlebar) este o scriitoare irlandeza si locuieste la Dublin. Opera sa de debut, Conversations with Friends (Conversatii cu prieteni), a fost publicata in 2017. Al doilea roman al ei, Normal People (Oameni normali), a aparut in 2018 si a fost multiplu nominalizat si premiat (Irish Novel of the Year, 2018, Costa Book Award, 2019). Ambele romane, publicate si in limba romana la Curtea Veche Publishing in 2019, au fost transformate in seriale TV.

Sally Rooney a crescut in casa din Castlebar a parintilor ei. Are un frate mai mare si o sora mai mica. Mama ei a condus un centru cultural, iar tatal ei a lucrat la compania de comunicatii de stat Telecom Éireann, pana la privatizarea acesteia. In 2009, Rooney a inceput sa studieze limba engleza la Trinity College, Dublin. Dupa ce a luat diploma de licenta, a inceput un master in stiinte politice, pe care l-a abandonat in favoarea unuia de literatura americana pe care l-a absolvit in 2013. In prezent, este considerata una dintre cele mai remarcabile scriitoare ale generatiei millenials.