ACUL BUSOLEI. Convorbiri politice si diplomatice

- +
Cod Produs: 9786062807269 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

„ACUL BUSOLEI - convorbiri politice si diplomatice” contine un compendiu de interviuri realizate cu sefi de stat, prim-ministri, ministri, ambasadori, reprezentanti ai organizatiilor regionale si internationale, parlamentari, personalitati academice si culturale. In paginile acestei carti se regasesc declaratii, puncte de vedere, opinii si comentarii pe marginea unora dintre cele mai dezbatute teme de interes national si international din secolele 20 si 21. Acest volum de interviuri scoate la lumina amanunte care faciliteaza o mai buna intelegere a  radiografiei societatii romanesti si a societatii internationale, si ii ofera cititorului sansa de a descoperi cine s-a aflat in spatele unor decizii care au influentat  destinele omenirii. Cititorul va gasi in carte intrebari si raspunsuri care ii vor da multe frisoane pe sira spinarii. Spre deosebire de alti jurnalisti, care isi construiesc interviurile pe senzationalul ieftin, Elena Chirita, avand si avantajul experientei diplomatice, nu confunda convorbirea cu interogatoriul – stie sa-si aleaga interlocutorii, stie ce sa intrebe si, mai ales, cum sa intrebe.

• ACUL BUSOLEI. Convorbiri politice si diplomatice

Elena Chirita

Alte carți publicate de aceeasi autoare:

POLITICA EXTERNA. DIPLOMAȚIE

·  Relatii internationale si diplomatie. Intre teorie si practica, Editura Universitara, Bucuresti

·  Diplomați in jurul lumii, Editura Universitara, Bucuresti

·  Politica si Diplomație, Editura Nomina Lex, Bucuresti

COMUNICARE. RELAȚII PUBLICE

·  Puterea imaginii in relațiile publice. Norme de protocol si comunicare eficientaEditura Universitara, Bucuresti

·  Cum vorbim in public. Exercitii de oratorie, Paciano Padron, Elena Chirița,  Editura Universitara, Bucuresti

ISTORIE

Holocaust. Destine la rascruce, Editura Universitara, Bucuresti