Editura Creator Viata la 40 de ani. Editia a II-a, revizuita si adaugita - Cosmin Neidoni

Editura: Creator

Autor: Cosmin Neidoni

Editia: a 2-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-029-512-9

Cod Produs: 9786060295129 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Viata la 40 de ani e cartea unei viziuni tandre asupra lumii. Prin acest filtru aperceptiv – semn al nobletei si bunatatii deopotriva – realitatea imbraca forme ademenitoare, asperitatile vietii se imblanzesc, imperfectiunea umana capata un sens pozitiv. Iubirea, suferinta, singuratatea etc. devin, prin vocea calda si empatica a lui Cosmin Neidoni, daruri ale providentei si lectii implinitoare. Eruditia si vocatia de eseist subtil si rafinat, dar mai ales sensibilitatea umana a autorului transfera framantarile moderne ale spiritului intr-un orizont calm, al intelegerii si acceptarii. In aceste pagini, discursul despre viata devine el insusi un discurs vital, tonic, revigorant. Nina Corcinschi

In Viata la 40 de ani, Cosmin isi lasa sufletul la vedere, cu bucatica de viata ce i-a fost daruita, convins de gandul lui Coco Chanel ca nimeni nu e mai tanar dupa 40 de ani, dar poate fi inca irezistibil. Succesul eseurilor sale din aceasta carte tine nu doar de frumusetea cuvintelor, ci si de sinceritatea lor reflexiva care ne fac sa fim mai aproape de propriile ganduri. Le-as asemana cu Scrisorile catre Luciliu ale lui Seneca, prin caldura cu care ne invata sa ne traim viata. Nu stiu in ce masura va ramane irezistibil, dar sunt convins ca scrisul lui e profund terapeutic.
Cristian Muntean
Cosmin Neidoni, eseistul, intelege ca posibila criza de la mijlocul vietii este, de fapt, un prilej fericit de a te limpezi, de a valorifica ruptura produsa in inertie prin exercitiul filosofic. Solutia nu este sa te lasi dus de val sau sa cazi in prapastia uitarii de sine, a pierderii identitatii, pe care pana la aceasta varsta se presupune ca ai dobandit-o, ci sa faci podul, unind senin ceea ce ai fost (uneori poate prea prins in conventii) cu ceea ce, acum, alegi sa fii. Cartea lui Cosmin este o ilustrare a unui astfel de necesar exercitiu de sine pentru a face ca in urcusul vietii sa usurezi bagajul, pastrand doar lucrurile cu adevarat importante.
Laurentiu-Ciprian Tudor
Cosmin Neidoni s-a nascut in Timisoara pe 8 Martie 1975. A studiat filosofia, are un master in domeniul Politicii Europene in cadrul SISEC. Este freelancer in domeniul traducerilor. Preda cursuri de limba germana la cateva centre de limbi straine din Timisoara. Scrie proza scurta, eseuri si poezie. Scrie si publica in limba romana si germana. Este citit si citat de reviste si pagini culturale din Germania, Elvetia, Austria. Spune (de)spre sine: “Cred in magia frumosului si a cuvintelor, in binecuvantarea momentelor de luciditate (...) cred in virtutea si cultul prieteniei.”

Cristian Muntean
Laurentiu-Ciprian Tudor