Editura Vellant Statut si anxietate - Alain de Botton

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-980-062-1

Cod Produs: 9786069800621 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Esti preocupat de cat de bine te descurci?

Esti ingrijorat ca nu te descurci atat de bine pe cat iti doresti?

Invidiezi succesul celor din jurul tau?

Pe toti ne preocupa ce spun ceilalti despre noi. Cu totii ne dorim sa reusim si ne temem de nereusite. Intr-o mai mica sau mai mare masura, de cele mai multe ori rusinati, in intimitate, cu totii suferim de anxietatea provocata de imposibilitatea de a atinge statutul droit.

Pentru prima data, Alain de Botton da un nume acestei stari universale si isi propune sa-i investigheze originile si potentialele solutii. Apeleaza la istorie, filozofie, economie, arta si politica si dezvaluie felurile ingenioase prin care cele mai puternice minti au depasit aceste griji. Rezultatul este o carte nu doar interesanta si incitanta, ci cu adevarat inteleapta si practica. Este o carte despre anxietate si statut.
Romancier, eseist si jurnalist, Alain de Botton s-a nascut in Zürich, Elvetia in 1969, iar in prezent traieste in Londra. Cartile sale, considerate drept o “filosofie a vietii de zi cu zi” au devenit bestselleruri in 30 de tari. Este producator si realizator a mai multor programe de televiziune. In august 2008 a fost unul dintre membrii fondatori ai unei institutii de invatamant in centrul Londrei, care promoveaza o noua viziune asupra educatiei – The School of Life.

Esti preocupat de cat de bine te descurci?

Esti ingrijorat ca nu te descurci atat de bine pe cat iti doresti?

Invidiezi succesul celor din jurul tau?