Editura ALL Psihologia pozitiva. Ce ne mentine fericiti, optimisti si motivati - Charlotte Style

Editura: All

Autor: Charlotte Style

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-587-272-1

Cod Produs: 9786065872721 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum sa fim fericiti, optimisti si motivati

Cercetarile au demonstrat ca daca ne imbogatim nu suntem mai fericiti. Atata timp cat oamenii au posibilitatea de a-si plati facturile, nu creste in mod semnificativ si multumirea lor fata de viata si fericire, ci, de fapt, de la un anumit nivel al veniturilor in sus, scade nivelul de fericire. Pe de alta parte, daca esti recunoscator pentru ceea ce ai sau daca oferi ajutor financiar cuiva, asta chiar te poate face mai fericit!

Psihologia pozitiva studiaza toate aspectele care tin de viata, gandire si comportament si care ne afecteaza bunastarea. Nu urmareste sa ne arate doar cum sa ne concentram la partea plina a paharului, ci ne invata sa ne bucuram cu adevarat de o viata implinita, sanatoasa si infloritoare. Foarte important: se bazeaza pe cercetare stiintifica! Asadar, daca te coplesesc grijile si gandurile negre, psihologia pozitiva iti ofera cele mai bune metode de schimbare a lucrurilor care te nemultumesc in viata personala sau profesionala. Cartea lui Charlotte Style iti vine in ajutor cu exemple furnizate de oamenii de stiinta si cunostinte teoretice, dar si cu  instrumentele practice pe care le poti folosi pentru a-ti indeplini obiectivele. Lucrarea cuprinde o serie de exercitii, exemple, notiuni-cheie si recapitulari.

„Cartea aceasta este mai mult decat o simpla prezentare a ideilor de baza ale psihologiei pozitive; o resursa minunata pentru cei care doresc sa traiasca o viata mai fericita si mai implinita. Clara, succinta si usor de citit, ne incurajeaza sa facem mici schimbari in propriul stil de viata, schimbari ce pot avea o influenta pozitiva esentiala.“ - Dr. Anthony Seldon, autor, istoric si  Director al Colegiului Wellington

„Volumul Psihologia pozitiva este scris intr-un stil inteligent, patrunzator si proaspat. Imi plac mult exercitiile, citatele si informatiile prezentate atat de concis. Luati cartea aceasta si savurati-o asa cum merita!“ - Dr. Ilona Boniwell, fondatoare a Retelei Europene pentru Psihologia Pozitiva
  • Psihologia pozitiva. Ce ne mentine fericiti, optimisti si motivati - Charlotte Style

Charlotte Style este personal coach si autoarea renumitei lucrari „Brilliant positive psychology” („Psihologia pozitiva”, Editura ALL, 2015).  Charlotte a inceput sa lucreze ca bucatar, dupa care s-a angajat in industria muzicala. A obtinut o diploma in psihologie si teologie. Apropiindu-se din ce in ce mai mult de tinta ei in viata profesionala, a facut apoi parte din prima serie de absolventi de Psihologie pozitiva aplicata la University of East London. Acum are o experienta de peste 15 ani ca personal coach si este membra a International Coaching Federation. Lucreaza cu oamenii interesati sa isi atinga potentialul maxim, ajutandu-i sa isi defineasca sensul si scopul in viata. Crede ca pentru a trai in mod autentic trebuie sa iti respecti principiile si valorile personale. Cu alte cuvinte: descopera ce conteaza cu adevarat pentru tine si viata ta va deveni mai implinita, mai fericita si mai luminoasa! Charlotte este maritata de peste 30 de ani, are trei fiice si locuieste in apropiere de Stonehenge.

Cum sa fim fericiti, optimisti si motivati