Editura Vellant Nu ti-e scris in gene. Adevaratele motive pentru care copiii le seamana parintilor - Oliver James

Editura: Vellant

Autor: Oliver James

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-864-279-6

Cod Produs: 9786068642796 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce-ai spune daca ai afla ca tendintele usor obsesive ale celui mai bun prieten sau comportamentul ocazional morocanos al copilului tau ar fi rezultatul mostenirii primite de la parinti, doar ca nu pe cale genetica? In ultima sa carte-pledoarie pentru rolul cresterii si educatiei asupra personalitatii viitorului adult, Oliver James pune la indoiala unele dintre cele mai adanc inradacinate prezumtii despre felul in care mostenirea genetica ne pune la cale destinul. Nu ti-e scris in gene este un strigat impotriva tiraniei „destinului genetic” si un apel pentru „buna-crestere.”
Oliver JAMES, psiholog de renume mondial, lucreaza din 1988 ca scriitor, jurnalist, prezentator TV si producator de documentare pentru televiziune. Printre bestsellerurile sale se numara Afluenza (Vellant, 2009), Juvenile Violence in a Winner-Loser Culture, Britain on the Couch si Politica de birou (Vellant, 2014). Este membru in consiliul de administratie al SPECAL (organizatie caritabila adresata bolnavilor de Alzheimer) si in cel al Homestart (fundatie caritabila pentru copii) si ofera consultanta in domeniul politicii sociale. Traieste in Oxfordshire impreuna cu sotia si cei doi copii.