Editura Creator Modele mentale. 30 de instrumente de gandire ce separa mediocrul de exceptional - Peter Hollins

Editura: Creator

Autor: Peter Hollins

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-029-419-1

Cod Produs: 9786060294191 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Daca simti ca esti suprasolicitat, iar ziua de lucru trece fara a putea sa termini tot ceea ce ti-ai propus, cartea lui Peter Hollins iti ofera 30 de modele mentale care sa te ajute sa faci ordine in propria dezordine si sa fii eficient in solutionarea problemelor.

Ce este un model mental?

Este un tipar ce are rolul de a-ti atrage atentia la elementele importante ale situatiilor cu care te confrunti. Tiparul defineste contextul, fondul si directia. Capeti intelegere chiar daca nu ai cunostintele sau experienta necesare, ori iti lipseste abilitatea de a lua decizii optime.
Deja avem, fiecare dintre noi, propriile modele mentale dobandite dupa ani de viata si de observare a modelelor repetitive din cotidian, insa in volumul de fata autorul prezinta modele mentale cunoscute, dar si mai putin cunoscute care te vor ajuta sa iei decizii rapide, sa vezi lucrurile mai clar si sa rezolvi eficient problemele.
Modelele mentale iti ofera posibilitatea de a intelege o situatie si de a prevedea anumite rezultate pentru ceea ce se va intampla in viitor. Acestea mai pot fi asemanate cu ochelarii pe care ti-i pui cand vrei sa te concentrezi pe un detaliu anume. Nu putem invata modele pentru fiecare scenariu posibil, dar le putem gasi pe cele aplicabile la scara larga, si utilizandu-le frecvent, ne putem simplifica mecanismele alegerilor.
Peter Hollins este scriitor si cercetator in psihologie si comportamentul uman, iar de-a lungul carierei sale a ajutat zeci de oameni din toate categoriile sociale. Dupa ce a lucrat ani de zile in cabinetul privat, si-a indreptat atentia spre scris si spre punerea in practica a tuturor teoriilor studiate pe parcursul anilor de cercetare pentru a ajuta oamenii sa-si imbunatateasca viata din interior spre exterior. In acele momente in care nu se ocupa cu studiul conditiei umane lui Peter Hollins ii place sa faca drumetii cu familia, sa incerce diferite sortimente beri artizanale si sa picteze.

Ce este un model mental?