Editura Creator Jocul vietii si cum sa-l joci - Florence Scovel Shinn

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-029-028-5

Cod Produs: 9786060290285 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tot ce este al meu prin drept divin este liber acum si ma intampina pe mine intr-o mare avalansa de abundenta, in mod miraculos, prin harul lui Dumnezeu.
Sunt inundat acum de fericirea care mi-a fost planuita mie dintr-un inceput. Hambarele mele sunt pline, cupa mea se revarsa de bucurii.
Surprize minunate vin spre mine in fiecare zi, privesc uimit la tot ce se afla inaintea mea. Sunt plin de armonie, fericit, radind de bucurie si detasat de tirania fricii.

Carte recomandata de Niculina Gheorghita in cadrul proiectului Libris, "Oameni si carti".
Florence Scovel Shinn (n. 24 septembrie 1871, Camden, New Jersey – d. 17 octombrie 1940, New York New York) a fost o ilustratoare americana. Din partea mamei era o americana de „sange albastru”, fiind o "Mayflower Biddle" si in acest fel ruda cu George Washington, iar stra-strabunicul ei dinspre mama, Francis Hopkinson, a fost membru al Congresului Continental si semnatar al Declaratiei de Independenta. Tatal ei a practicat dreptul la Camden. Florence Scovel Shinn a urmat Friends Central School si a studiat la Academia de Arte Frumoase din Pennsylvania
In prima parte a carierei ei a ilustrat literatura pentru copii, in carti si reviste.
A fost casatorita cu Everett Shinn (1876-1953), care a fost un pictor renumit in acea epoca si pe care l-a cunoscut in timpul studentiei. Preocuparile lui Everett Shinn nu s-au limitat insa la artele vizuale, ci s-au extins spre teatru. Florence Scovel Shinn la randul sau a jucat rolul principale in cateva piese de teatru la New York. Pasiunea lui Everett Shinn pentru teatru a mers pana la a construi un mic teatru in curtea atelierului lor din New York.
In ce-a de-a doua parte a carierei sale, Florence Scovel Shinn a sustinut conferinte de metafizica si a scris patru carti:
Jocul vietii
Cuvantul este bagheta ta magica
Usa secreta catre succes
Puterea cuvantului rostit

Florence Scovel Shinn explica in cartile ei cum omul, prin puterea gandului si a cuvantului rostit, prin starile de spirit pe care le traieste isi poate construi propriul destin. Subliniaza ca valorile la care un om se raporteaza se obiectiveaza in existenta acestuia, ca gandurile capata realitate si ca un control al destinului poate incepe cu un control al cuvintelor pe care le rostim, iar ca lucrurile la care ne gandim cel mai des sunt de fapt credintele noastre, care, mai devreme sau mai tarziu se vor implini. „Nimic nu e prea bun ca sa nu fie adevarat. Nimic nu e prea minunat ca sa nu se intample. Nimic nu e prea bun ca sa nu dureze”.