Editura Curtea Veche Gandirea paralela. De la gandirea socratica la gandirea lui de Bono - Edward De Bono

Editura: Curtea Veche

Autor: Edward De Bono

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-588-995-8

Cod Produs: 9786065889958 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Edward de Bono, inventatorul conceptului de „gandire laterala“, a pus bazele formale ale tehnicilor de gandire creativa deliberata, fiind autoritatea numarul unu in lume in acest domeniu. Este autorul a 83 de carti, traduse in 40 de limbi. Teoriile si planurile sale de instruire au intrat in programele scolare din numeroase tari, fiind preluate de asemenea de numeroase companii si institutii din intreaga lume.

Descoperirea esecului gandirii traditionale i-a permis lui Edward de Bono sa initieze o dezbatere de proportii globale despre natura si despre functiile gandirii si sa dea nastere unei adevarate revolutii a creativitatii. In cartile sale, rigiditatea sistemului traditional de gandire, care nu face fata schimbarii, cedeaza locul gandirii paralele, singura care tine pasul cu transformarile rapide ale lumii in care traim. In orice domeniu ar fi aplicate, metodele gandirii paralele deschid noi orizonturi si un camp al posibilitatilor concomitente in care sistemele multiple, ca si valorile, pot coexista. Edward de Bono elibereaza gandirea, facand-o mai cooperanta, mai flexibila, mai creativa, mai deschisa spre actiune si spre inovatie!

„Cartile lui Edward de Bono au devenit o evanghelie a guvernelor, a universitatilor, a scolilor, a corporatiilor si chiar a inchisorilor de pretutindeni.“
THE TIMES

„Capacitatea lui Edward de Bono de a rezolva probleme din diferite domenii, cu ajutorul gandirii laterale, l-a transformat intr-un adevarat guru, sfaturile sale fiind cautate de directorii marilor companii din intreaga lume.“
AL JAZEERA

„Dr. Edward de Bono este maestrul gandirii creative.“
THE INDEPENDENT

Lucrarea de fata, o adevarata capodopera a gandirii creative, dezvaluie un set de tehnici usor de aplicat care faciliteaza reconcilierea oricaror contradictii, punand accentul pe elaborarea permanenta a unor noi optiuni. Metoda prezentata de dr. Edward de Bono, bazata pe acceptarea bogatiei posibilitatilor date, depaseste natura conflictuala a gandirii traditionale si lasa cale libera inovatiei.
  • Gandirea paralela. De la gandirea socratica la gandirea lui de Bono - Edward De Bono

Inventatorul sintagmei „gandire laterala“ (intrata demult in dictionare), autor a peste 50 de carti traduse in majoritatea limbilor de circulatie internationala, Edward De Bono (n. 19 mai 1933) este considerat un maestru al abordarii creative a problemelor de orice natura. Recunoscut pe plan mondial pentru eficacitatea metodelor sale, a fost invitat sa tina cursuri si conferinte in peste 50 de tari, iar ideile lui au fost si continua sa fie utilizate cu succes de multe dintre cele mai mari companii din lume, precum IBM, Canon, Samsung, Microsoft, Apple, Ericsson, Ford etc.

De Bono este liderul celui mai important program de predare a tehnicilor gandirii in scoli din intreaga lume, de la cele de elita pana la scoli rurale din Africa de Sud si Cambodgia. Este consultat frecvent de guverne si organizatii mondiale pe teme precum economia, somajul, finantele, educatia, dreptul, sanatatea etc.

Edward de Bono s-a nascut in 1933, in Malta. A obtinut o diploma in medicina la Universitatea Regala din Malta, apoi un masterat in psihologie si fiziologie la Universitatea Oxford. Are un doctorat in medicina la Universitatea Cambridge, unul in design, acordat de Institutul Regal de Tehnologie din Melbourne, si un titlu de doctor in drept la Universitatea din Dundee. A predat la Oxford, Cambridge si Harvard.

In 2005, Edward de Bono a fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Economie. Doi ani mai tarziu a facut parte din topul Thinkers 50 Global, alaturi de Bill Gates, Steve Jobs si Alan Greenspan. In 2009 a fost numit ambasador UE al creativitatii si inovatiei. Revista austriaca Business People il considera unul dintre primii 20 de ganditori vizionari care au influentat mediul managementului.

THE TIMES

AL JAZEERA

„Dr. Edward de Bono este maestrul gandirii creative.“
THE INDEPENDENT