Editura Curtea Veche Gandirea laterala. Editia a IV-a - Edward De Bono

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0166-3

Cod Produs: 9786064401663 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Creativitatea poate fi inteleasa ca o abilitate obisnuita si intentionata, si nu ca un talent misterios. Autorul propune o altfel de abordare a creativitatii, una conform careia se dezvaluie dependenta ei de gandirea laterala, adica de un fel nou de a folosi informatiile pentru a genera rezultate creative si o restructurare a gandirii. Gandirea laterala poate fi invatata, exersata si utilizata in cele mai diverse scopuri, atat in mediul academic, cat si in viata de zi cu zi.

Tehnicile propuse aici sunt o alternativa la gandirea logica, „verticala“, cu care am fost obisnuiti inca de pe bancile scolii. Ele nu au pretentia sa se substituie acestei gandiri, ci doar o completeaza, fiindca, de multe ori, doar sa gandesti „corect“ nu e suficient – nu trebuie sa ne multumim cu niste rezultate doar fiindca sunt bune. Cum spune autorul, intr-o fraza care a ramas celebra: „Nu putem sapa o alta groapa adancind, pur si simplu, aceeasi groapa.“
  • Gandirea laterala. Editia a IV-a - Edward De Bono

Inventatorul sintagmei „gandire laterala“ (intrata demult in dictionare), autor a peste 50 de carti traduse in majoritatea limbilor de circulatie internationala, Edward De Bono (n. 19 mai 1933) este considerat un maestru al abordarii creative a problemelor de orice natura. Recunoscut pe plan mondial pentru eficacitatea metodelor sale, a fost invitat sa tina cursuri si conferinte in peste 50 de tari, iar ideile lui au fost si continua sa fie utilizate cu succes de multe dintre cele mai mari companii din lume, precum IBM, Canon, Samsung, Microsoft, Apple, Ericsson, Ford etc.

De Bono este liderul celui mai important program de predare a tehnicilor gandirii in scoli din intreaga lume, de la cele de elita pana la scoli rurale din Africa de Sud si Cambodgia. Este consultat frecvent de guverne si organizatii mondiale pe teme precum economia, somajul, finantele, educatia, dreptul, sanatatea etc.

Edward de Bono s-a nascut in 1933, in Malta. A obtinut o diploma in medicina la Universitatea Regala din Malta, apoi un masterat in psihologie si fiziologie la Universitatea Oxford. Are un doctorat in medicina la Universitatea Cambridge, unul in design, acordat de Institutul Regal de Tehnologie din Melbourne, si un titlu de doctor in drept la Universitatea din Dundee. A predat la Oxford, Cambridge si Harvard.

In 2005, Edward de Bono a fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Economie. Doi ani mai tarziu a facut parte din topul Thinkers 50 Global, alaturi de Bill Gates, Steve Jobs si Alan Greenspan. In 2009 a fost numit ambasador UE al creativitatii si inovatiei. Revista austriaca Business People il considera unul dintre primii 20 de ganditori vizionari care au influentat mediul managementului.