Editura Creator Forta cuvantului. Cercetari privind modalitati de echilibrare si optimizare a transferului informational - Valentin Eugen Ghisa

Editura: Creator

Autor: Valentin Eugen Ghisa

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-029-110-7

Cod Produs: 9786060291107 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
As putea spune ca uimirea mea la lectura acestei lucrari a fost la fel de mare ca aceea provocata de studiile si lucrarile lui Solomon Marcus, care a incercat si a reusit sa analizeze poezia eminesciana prin recursul la… matematica, la formule capabile sa explice totul (sau aproape totul…). Probabil, Valentin Ghisa a inteles ca forma noastra de comunicare este un fel de proza (nicio aluzie la Molière si al sau «Le Bourgeois Gentilhomme»), caci nu toata lumea este dispusa sau capabila de poezie, dar pentru a evita tacerea muzelor si izbucnirea tunurilor, a gandit cai si mijloace de eficientizare a comunicarii interumane la scara larga, posibila doar prin intermediul radioului.”

Profesor Emerit CONSTANTIN FROSIN, membru al Academiei Europene de Stiinte, Arte si Litere

„In cadrul cercetarilor efectuate, dl. Valentin Ghisa a atins cu succes o serie de obiective majore din domeniul procesarii semnalelor vocale si al comunicarii verbale: identificarea gruparilor de trasaturi vocale interdependente in procesul vorbirii directe, dar si determinarea nivelelor la care coreleaza o serie de caracteristici vocale prezente in campul comunicarii unidirectionale de tip radiofonic cu ajutorul metodei de analiza statistica regresionala. Cercetarile realizate au permis selectarea acelor caracteristici vocal-prozodice care conditioneaza major atat procesul rostirii expresive, cat si generarea unui model de imbunatatire teoretica a expresivitatii comunicarii de tip direct, radiofonic.”

Prof. univ. dr. ing. THEODOR BORANGIU, Director al Scolii Doctorale de Automatica si Calculatoare - Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti

„Putem afirma ca abordarea unei teme ce ofera solutii robuste legate de recunoasterea vocala ce tine cont de analiza semantica rezolva o problematica multidisciplinara foarte dificila si reprezinta o provocare de care autorul, dr. ing. fiz. Valentin Eugen Ghisa, se achita cu prisosinta.”

Prof. habil. dr. ing. DECEBAL POPESCU, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti - Facultatea de Automatica si Calculatoare
VALENTIN EUGEN GHISA s-a nascut la Constanta, pe 26 iulie 1970.
Dupa finalizarea Liceului Pedagogic din Constanta a urmat stagiul militar la Bucuresti, in perioada Revolutiei din 1989, apoi a fost incadrat la U.M. 02049 de Marina. Prima facultate pe care a urmat-o a fost cea de INGINERIE, in cadrul Universitatii ,,Ovidius” din Constanta, cu specializarea Utilaje si Instalatii Portuare, absolvita in 1999. Doi ani mai tarziu, in 2001, a absolvit cea de-a doua facultate, MATEMATICA – FIZICA, tot in cadrul Universitatii Ovidius din Constanta, urmand cate doi ani de studiu intr-unul. In anul 2001 s-a stabilit la Brasov, impreuna cu sotia sa, Lavinia-Nicoleta.
Din ianuarie 2002 a predat, la Brasov, Matematica si Fizica la mai multe Colegii: Auto, Constructii, LSN, CFR si Pedagogic.
In anul 2004 a obtinut diploma de Master in PROBABILITATI SI STATISTICA MATEMATICA la Facultatea de Matematica si Informatica a Universitatii Transilvania din Brasov. Cu o dorinta extraordinara de perfectionare si cunoastere a demarat activitatea de cercetarea in FIZICA ATOMICA SI NUCLEARA la Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara „Horia Hulubei” Magurele, al Universitatii Bucuresti, obtinand titlul de DOCTOR IN FIZICA, in anul 2009.
Dupa 2010 a inceput colaborarea cu Universitatea Transilvania din Brasov, unde a predat la FACULTATEA DE INGINERIE ELECTRICA SI STIINTA CALCULATOARELOR. Tot in cadrul Universitatii Transilvania a continuat activitatea de cercetare si a obtinut cel de-al doilea titlu de DOCTOR in CALCULATOARE SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI, de aceasta data ,,MAGNA CUM LAUDE”, pentru teza ,,CERCETARI PRIVIND MODALITATI DE ECHILIBRARE SI OPTIMIZARE A TRANSFERULUI INFORMATIONAL.”
Intre 2010 si 2013 a fost colaborator la SOCIETATEA ROMANA DE RADIODIFUZIUNE – RADIO Tg. MURES - subredactia ANTENA BRASOVULUI, unde, pe langa activitatea jurnalistica, a avut o contributie deosebita la initierea si dezvoltarea Centrului National Multimedia, un proiect derulat impreuna cu Universitatea Transilvania.
Valentin Eugen Ghisa s-a stins din viata pe 13 Aprilie 2019, la varsta de 48 de ani.