Editura Curtea Veche Fii fericit! Descopera tot ce trebuie sa stii pentru a avea o viata fericita. Editia a II-a - Tal Ben-Shahar

Editura: Curtea Veche

Autor: Tal Ben-Shahar

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0121-2

Cod Produs: 9786064401212 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Te-ai gandit vreodata ca ar putea exista o legatura intre hamburgeri si modul in care intelegem fericirea? Tal Ben‑Shahar a facut-o. Si a identificat patru arhetipuri: hedonistul, maratonistul, nihilistul si fericitul. Modelul s-a aflat la baza unui curs de psihologie pozitiva devenit unul dintre cele mai populare din istoria Universitatii Harvard.

Fii fericit! cuprinde reflectiile, strategiile si exercitiile impartasite de-a lungul cursului. Intr-un prezent in care statisticile inregistreaza un faliment emotional direct proportional cu prosperitatea materiala si o rata a depresiei de zece ori mai mare decat acum 50 de ani, Tal Ben-Shahar considera ca avem nevoie de cateva repere solide si clare pentru a fi fericiti. Ni le ofera intr-o carte pe cat de bine documentata, pe atat de accesibila, construind, cu umor si caldura, o punte intre Turnul de Fildes al cercetarilor de specialitate si Strada Principala, pe care alergam cu totii zi de zi.
  • Fii fericit! Descopera tot ce trebuie sa stii pentru a avea o viata fericita. Editia a II-a - Tal Ben-Shahar

Tal Ben-Shahar, nascut in 1970, este un profesor american de origine isrealiana si scriitor in domeniile psihologiei si leadershipului pozitiv.

Ca lector la Universitatea Harvard, Ben-Shahar a creat in 2002 un curs de psihologie pozitiva la care s-au inscris initial opt studenti. In urmatorul an numarul acestora a ajuns la 885, iar de-a lungul timpului a ajuns sa fie cel mai popular de la Harvard, fiind audiat astazi de aproximativ 20% din numarul total de studenti.