Editura Curtea Veche De mana cu rusinea la psihoterapie - Elena-Carmen Tuca

ISBN: 978-606-44-1102-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064411020 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rusinea, una dintre cele mai importante teme prezente in cabinetul de psihoterapie, este adusa aici in lumina reflectoarelor. Autoarea ne arata ce este rusinea, cum apare in viata noastra si in ce mod ne influenteaza. Apoi ne permite accesul in cabinetul de psihoterapie, unde, cu multa generozitate, ni se prezinta studii de caz si modalitati de lucru cu rusinea. Bine documentata si argumentata stiintific, insa accesibila, De mana cu rusinea la psihoterapie va deveni, cu siguranta, un reper important in domeniul psihoterapiei autohtone.

Cornelia Sararu, psiholog
  • De mana cu rusinea la psihoterapie - Elena-Carmen Tuca

Elena-Carmen Tuca a absolvit in 2009 Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza“ din Iasi, iar in 2012, si-a finalizat formarea in psihologie integrativa la Asociatia Romana de Psihoterapie Integrativa (ARPI). A lucrat pentru grupurile defavorizate, in cadrul carora se regaseste multa rusine toxica. In perioada 2016–2017, a fost psiholog la KinetoBebe, centru pediatric pentru copii cu nevoi speciale. In august 2016, a participat, in calitate de psiholog din partea KinetoBebe, la ScoliCamp, prima tabara de scolioza din Romania.

Pe langa activitatea din propriul cabinet de psihoterapie, din 2011, este si redactor coordonator al revistei Inside, jurnalul de psihoterapie integrativa al ARPI. Din 2011 pana in prezent, a publicat o serie de articole pentru revista Psychologies, platforma ultrapsihologie.ro si revista Inside si a participat la conferinte de specialitate si emisiuni televizate avand ca tema de discutie rusinea. In activitatea sa, este interesata de subiecte precum copilul interior ranit, doliul neterminat, trauma si feminitatea. In ultimul an, s‑a axat pe specializarea vindecarii ranii de feminitate care are la baza rusinea toxica, sustinand in prezent si cercuri terapeutice pentru femei.

Cornelia Sararu, psiholog