Editura Curtea Veche De ce nu sunt feminista. Un manifest feminist - Jessa Crispin

Editura: Curtea Veche

Autor: Jessa Crispin

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0850-1

Cod Produs: 9786064408501 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Drepturile femeilor si egalitatea intre sexe sunt, fara indoiala, obiective pentru care merita sa lupti. Multe idealuri au fost deja atinse, dar tot mai multe cerinte continua sa apara in acest sens. Jessa Crispin crede ca, in prezent, lupta pentru egalitate s-a golit de continut si ca feminismul a devenit o simpla eticheta purtata tocmai de aceia care perpetueaza comportamentele patriarhale.

Manifestul propus de autoare incurajeaza formarea propriilor opinii, mai degraba decat o acceptare pe nemestecate a multora dintre ideile feminismului actual. Pentru a lupta impotriva conformismului, lasitatii si egoismului, Crispin propune atitudini radicale, care sa zguduie din temelii sistemul opresiv construit si reprezentat, ca intotdeauna, cu cele mai bune intentii.
  • De ce nu sunt feminista. Un manifest feminist - Jessa Crispin

Jessa Crispin este fondatoarea si editoarea blogului de carte Bookslut – unul dintre primele din America, initiat in 2002 – si a revistei literare Spolia. A colaborat cu publicatii precum The New York Times, The Guardian si The Washington Post. In prezent, traieste in New York si este realizatoarea podcastului The Public Intellectual, unde discuta despre relatiile de putere in capitalism, feminism, lumea artei si despre problemele legate de raporturile de clasa, etnie si gen.