Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Curtea Veche Cum sa le vorbim copiilor cand nu vor sa asculte. Vaicareli, sfidari, certuri, crize si alte provocari - Julie King, Joanna Faber

73,00 Lei 62,05 Lei

Editura: Curtea Veche

Autor: Julie KJulie King, Joanna Fabering, Joanna Faber

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1535-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064415356 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Orice persoana implicata in cresterea si educarea copiilor s-a confruntat cu situatii in care, pe moment, fie a ramas fara cuvinte, fie a reactionat cu strigate si amenintari. Ni se intampla adesea sa le vorbim copiilor explicandu-le de ce le cerem un anumit lucru si ei pur si simplu sa nu ne asculte. Ce e de facut?

Joanna Faber si Julie King au ales o serie de strategii de comunicare pe care le-au testat si le-au adaptat la unele dintre cele mai dificile momente ale copilariei, de la vesnicele intarzieri la scoala pana la certurile dintre frati si colegi, de la mizeria lasata prin casa pana la utilizarea tehnologiei, de la schimbarea locuintei in caz de divort pana la discutiile delicate, precum cele despre sexualitate.
  • Cum sa le vorbim copiilor cand nu vor sa asculte. Vaicareli, sfidari, certuri, crize si alte provocari - Julie King, Joanna Faber

Julie King se ocupa de educarea si sprijinirea parintilor si oamenilor de afaceri inca din 1995. Este o cunoscuta prezentatoare si trainer de workshopuri despre parenting. Cel mai popular workshop al sau, Cum sa le vorbim copiilor astfel incat sa ne asculte, este bazat pe bestsellerul cu acelasi nume, scris alaturi de Joanna Faber. Ea sustine si prezentari interactive, printre care si cursul Parentingul in timpul pandemiei, pentru scoli, parinti si organizatii sau companii de toate marimile. Julie se mai ocupa si de practica privata, raspunzand la apeluri din partea parintilor si cuplurilor care au nevoie de sfaturi. Cartea scrisa alaturi de Joanna Faber a fost bestseller atat in Statele Unite, cat si in Canada, si a castigat premiul Best Parenting Book a anului 2017 in China. A fost mai apoi tradusa in 22 de limbi.

Julie are o licenta la Princeton si un titlu de Doctor Juris la Yale, un certificat Organization Development Cosulting Skills si unul in Life Coaching. Ea s-a specializat in tehnici de mediere si de rezolvare a conflictelor, si coaching. Traieste alaturi de sotul ei in San Francisco, unde primesc din cand in cand vizitele celor trei copii deja mari.

Joanna Faber a crescut in Long Island si este fiica reputatei autoare Adele Faber. A terminat un masterat in domeniul educatiei copiilor cu nevoi speciale si a predat la catedra de stiinte a City College din New York. A contribuit la cartile mamei sale cu experientele pe care le-a trait alaturi de elevii sai, pentru a exemplifica ideile teoretice propuse de Adele FaberJoanna tine prelegeri cu teme legate de comunicare pretutindeni in SUA si are ateliere de lucru cu parintii, care au la baza cartile lui Adele Faber si, totodata, propria experienta ca parinte si profesor. In prezent locuieste in regiunea Hudson Valley din New York, alaturi de sotul sau si cei trei baieti ai lor.

Combinand povesti relevante ale unor parinti si profesori cu ilustratii haioase si exercitii, cartea ofera solutii concrete la greutatile pe care le intampina orice parinte sau pedagog.

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!