Editura Curtea Veche Cum sa le vorbim copiilor astfel incat sa ne asculte. Ghid de supravietuire pentru parinti cu copii de 2-7 ani - Julie King , Joanna Faber

Editura: Curtea Veche

Autor: Julie King , Joanna Faber

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0157-1

Cod Produs: 9786064401571 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Poate sunteti parinti, poate sunteti educatori, poate sunteti bunici sau poate doar aveti in ingrijire un copil de o varsta frageda cu care nu stiti cum sa va purtati. Ii vreti binele si ii interziceti sa manance prea multe dulciuri, il puneti sa doarma la pranz sau nu acceptati mereu sa-i faceti pe plac. Dar metodele nu functioneaza. Relatia voastra nu e deloc cea pe care v-o doriti.

Autoarele va propun strategii si exemple utile in procesul educarii celor mici pentru a va ajuta sa depasiti dificultatile cu care va confruntati.

Cum primii ani de viata ai copiilor sunt foarte importanti pentru formarea si dezvoltarea lor, acest ghid va va insoti pasii in fascinanta calatorie a modelarii unor caractere puternice si echilibrate.
  • Cum sa le vorbim copiilor astfel incat sa ne asculte. Ghid de supravietuire pentru parinti cu copii de 2-7 ani - Julie King , Joanna Faber

Julie King se ocupa de educarea si sprijinirea parintilor si oamenilor de afaceri inca din 1995. Este o cunoscuta prezentatoare si trainer de workshopuri despre parenting. Cel mai popular workshop al sau, Cum sa le vorbim copiilor astfel incat sa ne asculte, este bazat pe bestsellerul cu acelasi nume, scris alaturi de Joanna Faber. Ea sustine si prezentari interactive, printre care si cursul Parentingul in timpul pandemiei, pentru scoli, parinti si organizatii sau companii de toate marimile. Julie se mai ocupa si de practica privata, raspunzand la apeluri din partea parintilor si cuplurilor care au nevoie de sfaturi. Cartea scrisa alaturi de Joanna Faber a fost bestseller atat in Statele Unite, cat si in Canada, si a castigat premiul Best Parenting Book a anului 2017 in China. A fost mai apoi tradusa in 22 de limbi.

Julie are o licenta la Princeton si un titlu de Doctor Juris la Yale, un certificat Organization Development Cosulting Skills si unul in Life Coaching. Ea s-a specializat in tehnici de mediere si de rezolvare a conflictelor, si coaching. Traieste alaturi de sotul ei in San Francisco, unde primesc din cand in cand vizitele celor trei copii deja mari.

Joanna Faber a crescut in Long Island si este fiica reputatei autoare Adele Faber. A terminat un masterat in domeniul educatiei copiilor cu nevoi speciale si a predat la catedra de stiinte a City College din New York. A contribuit la cartile mamei sale cu experientele pe care le-a trait alaturi de elevii sai, pentru a exemplifica ideile teoretice propuse de Adele FaberJoanna tine prelegeri cu teme legate de comunicare pretutindeni in SUA si are ateliere de lucru cu parintii, care au la baza cartile lui Adele Faber si, totodata, propria experienta ca parinte si profesor. In prezent locuieste in regiunea Hudson Valley din New York, alaturi de sotul sau si cei trei baieti ai lor.