Editura For You Cum ii ajutam pe copii sa faca fata traumelor – Dr. Peter A. Levine, Maggie Kline

Editura: For You

Autor: Peter A. Levine, Maggie Kline

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-639-229-7

Cod Produs: 9786066392297 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Numarul copiilor anxiosi, deprimati, hiperactivi sau retrasi este uimitor de mare – si in continua crestere!
Milioane de copii trec prin agresiuni, violente (reale ori din mass-media), abuzuri sau molestari sexuale. Multi altii sunt traumatizati de situatii „obisnuite“: proceduri medicale ingrozitoare, accidente, pierderi si divorturi.

Cartea Cum ii ajutam pe copii sa faca fata traumelor le arunca un colac de salvare parintilor care se intreaba cum sa-si ajute copiii tulburati de situatii problematice.

Aceasta carte revolutionara simplifica un subiect complex si adeseori mistificat, dandu-le idei si putere parintilor pentru a creste tineri cu adevarat increzatori, rezistenti si senini, in ciuda vremurilor stresante si turbulente.
Dr. Peter A. Levine

Este doctor atat in biofizica medicala, cat si in psihologie. Dezvoltator al metodei Somatic Experiencing, o abordare centrata pe corp a vindecarii traumelor, Dr. Levine a fost consultant in probleme legate de stres pentru NASA in cadrul proiectului zborurilor spatiale si a fost membru in echipa de psihologi de interventie a Institutului pentru Afaceri Internationale. Cartile sale au fost traduse in 24 de limbi. Contributia originala a lui Levine in domeniul psihoterapiei corporale a fost rasplatita in 2010 cu „Premiul pentru Realizari pe durata intregii vieti” din partea Asociatiei pentru Psihoterapia Corporala din Statele Unite.