Editura Curtea Veche Cele 5 limbaje ale iubirii pentru parintii copiilor cu dizabilitati. Bucuria iubirii in familiile cu nevoi speciale - Gary Chapman , Jolene Philo

Editura: Curtea Veche

Autor: Gary Chapman , Jolene Philo

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-1031-3

Cod Produs: 9786064410313 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un copil cu dizabilitati poate fi o incercare coplesitoare. Parintii lui sunt apasati de temeri zilnice legate de viata micutului, de incertitudine fata de viitorul lui si, mai ales, de chinuitoarea intrebare: „Oare stie copilul meu cat de mult il iubesc?“

Autorii acestei carti raspund afirmativ. Jolene Philo a trecut printr-o astfel de experienta, iar Gary Chapman este un renumit expert in limbajele iubirii, de aceea sunt in masura sa ii invete pe parinti cum sa isi arate dragostea, astfel incat copiii cu nevoi speciale sa ii inteleaga fara probleme.
  • Cele 5 limbaje ale iubirii pentru parintii copiilor cu dizabilitati. Bucuria iubirii in familiile cu nevoi speciale - Gary Chapman , Jolene Philo

Dr. Gary Chapman (n. 1938) este unul dintre cei mai renumiti consilieri din lume pe probleme de familie. De peste 35 de ani sustine conferinte pe teme de mariaj si educatie a copiilor in fata unui public numeros. El insusi casatorit de peste 45 de ani cu Karolyn si tata a doi copii, ofera si sedinte private de consiliere maritala.

Este realizatorul emisiunii radiofonice „A Love Language Minute“ si al matinalului de sambata „Building Relationships with Dr. Gary Chapman“, ambele difuzate de peste 400 de posturi de radio din SUA. Gary Chapman a sustinut un doctorat la Southwestern Baptist Theological Seminary si este pastor asociat in cadrul Calvary Baptist Church Winston‑Salem, Carolina de Nord.

A publicat zeci de carti, dintre care cele mai cunoscute sunt reunite in seria „5 Love Languages“, devenita bestseller.

JOLENE PHILO, posesoarea unui master in educatie obtinut la Drake University, este mama unui copil nascut cu o afectiune potential fatala. In cei 25 de ani in care a fost profesoara, a integrat in clasele sale multi elevi cu dizabilitati, specializandu‑se treptat in lucrul cu acestia. Dupa ce a citit cartea doctorului Chapman Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor, a imbratisat conceptul si a inceput sa il utilizeze atat cu propriul fiu, cat si in activitatea ei didactica.

Este autoarea unor carti dedicate familiilor care ingrijesc copii cu probleme medicale grave, precum A Different Dream for My Child sau Every Child Welcome, si a peste 150 de articole pe aceeasi tema. In calitate de speaker si de trainer, sustine conferinte in SUA si organizeaza cursuri pentru educatorii minorilor cu nevoi speciale.