Editura Publica Calauzele tacute. Intelegerea si dezvoltarea mintii pe tot parcursul vietii - Prof. Steve Peters

Editura: Publica

Autor: Steve Peters

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-423-8

Cod Produs: 9786067224238 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In timpul copilariei invatam sa ne gestionam emotiile si gandirea, dezvoltand strategii pentru a face fata lucrurilor care ni se intampla. Indiferent daca sunt productive sau contraproductive, acestea devin adesea obiceiuri pe viata – calauzele noastre tacute. Obiceiurile productive ne pot oferi multe avantaje in viata. Obiceiurile contraproductive care ne insotesc si la varsta adulta de obicei genereaza stres si pot fi nocive pentru functionarea cotidiana, pentru sanatatea  psihologica si pentru relatiile pe care le avem.

Aceasta carte are doua directii:
• Sa ajute adultii sa analizeze si sa inteleaga de unde provin comportamentele nesanatoase sau distructive invatate si sa ofere modalitati de inlocuire a  acestora cu comportamente si convingeri constructive.
• Sa ofere sprijin si idei parintilor, profesorilor sau altor persoane care se ocupa de ingrijirea copiilor, pentru ca acestia sa-i ajute pe copii sa-si formeze obiceiuri sanatoase sau constructive si sa previna dezvoltarea unor obiceiuri nesanatoase sau distructive.

Calauzele tacute exploreaza, intr-un mod usor de inteles, unele aspecte neurologice si psihologice ale formarii obiceiurilor, precum si alte subiecte conexe. In continuare, cartea ofera reflectii si idei practice la care cititorul sa mediteze, folosind exemplele a 10 obiceiuri productive.

Exemplele de obiceiuri contraproductive, ce ar putea fi schimbate, includ:
• Autocritica exagerata
• Teama de esec si perfectionismul neiertator
• Ingrijorarea excesiva sau reactia exagerata la situatii
• Procrastinarea
• Stima de sine scazuta

Exemplele de obiceiuri productive includ:
• Depasirea greselilor
• Dezvoltarea unei perspective pozitive
• Capacitatea de a vorbi despre propriile sentimente
• Cautarea unui sprijin adecvat
• Proactivitatea si oprirea procrastinarii

Prof. Steve Peters este psihiatru consultant, specializat in functionarea mintii umane. In prezent lucreaza in mai multe domenii, inclusiv consultanta, sanatate, educatie, sport de elita si cu persoane din randul publicului. Peter conduce si compania Chimp Management, care este implicata in acte de caritate.
Prof. Steve Peters este psihiatru consultant si a activat 20 de ani in domeniul psihiatriei clinice. Este licentiat in matematica, educatie si medicina. Are un master in educatie medicala si studii postuniversitare in medicina sportiva, educatie si psihiatrie.

Prof. Peters este lector senior la Universitatea Sheffield din 1994, decan al Scolii de Medicina si membru al Comisiei de examinare in psihiatrie a Royal College of Psychiatrists. Lucreaza si in domeniul sportului de performanta, fiind psihiatrul echipei Sky Pro Cycling Team si psihiatru consultant pentru FC Liverpool. Tehnicile sale de antrenament mental au fost considerate un aport la performantele ciclistilor de elita ai Marii Britanii si o contributie importanta la castigarea celor douasprezece medalii la Jocurile Olimpice de la Londra, dintre care opt de aur.

In afara sportului de elita, prof. Peters a lucrat cu directori generali si executivi, pacienti si medici rezidenti, ajutandu-i sa inteleaga de ce gandesc si actioneaza asa cum o fac si cum isi pot gestiona mintile pentru a optimiza performanta la munca, dar si in viata personala. In prezent lucreaza in mai multe domenii, inclusiv consultanta, sanatate, educatie, sport de elita si cu persoane din randul publicului. Peter conduce si compania Chimp Management, care este implicata in acte de caritate.

Aceasta carte are doua directii:

Exemplele de obiceiuri contraproductive, ce ar putea fi schimbate, includ:
• Autocritica exagerata
• Teama de esec si perfectionismul neiertator
• Ingrijorarea excesiva sau reactia exagerata la situatii
• Procrastinarea
• Stima de sine scazuta

Exemplele de obiceiuri productive includ:
• Depasirea greselilor
• Dezvoltarea unei perspective pozitive