Editura Gama Bullies. Cum sa faci fata intimidarii. Ajuta-te singur! - Trevor Romain

Editura: Gama

Autor: Trevor Romain

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-973-149-434-0

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789731494340 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fenomenul violentei in randul copiilor nu este unul nou, iar termenul de bullying, care se refera la abuzul prin intimidare, a intrat deja in vocabularul parintilor, profesorilor si psihologilor. La scoala sau in mediul online, tot mai multi copii se confrunta cu acest tip de comportament abuziv, care se manifesta prin violenta psihologica, verbala sau fizica. Pentru ca majoritatea tinerilor nu stiu cum sa reactioneze corect, cum sa se protejeze de hartuire si cum sa nu ii lase pe bullies sa-i afecteze emotional, cartea aduce in discutie problema bullying-ului intr-un mod simpatic si usor accesibil copiilor.

„Bullies: Cum sa faci fata intimidarii” se adreseaza atat tinerilor supusi intimidarii de catre semenii lor dominatori, cat si celor care sunt ei insisi bullies. Cartea de dezvoltare personala ofera pentru fiecare categorie de cititori sfaturi si strategii de actiune scrise cu umor si intelepciune, astfel incat bullying-ul sa fie mai usor de infruntat. Trevor Romain este scriitor, ilustrator si comediant. Colaboreaza cu organizatii caritabile precum UNICEF pentru ajutorarea copiilor orfani, bolnavi sau aflati in zone de conflict militar. Cartea face parte din colectia de psihologie aplicata „Ajuta-te singur” si este dedicata copiilor de 8+ ani.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Fratii: nu poti sa-i alegi, dar poti sa-i intelegi • Cum sa nu te mai streseze stresul • Ia-ti singur apararea! • Nu traiesti in pestera, poarta-te frumos! • Fa-te auzit!