Editura Curtea Veche Al doilea munte. In cautarea sensului vietii - David Brooks

Editura: Curtea Veche

Autor: David Brooks

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1111-2

Cod Produs: 9786064411112 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lumea ne spune ca ar trebui sa ne vedem mai intai de propriul interes, fie ca se cheama succes in cariera, statut social sau situatie materiala. Iata scopurile pe care le urmarim atunci cand ne aflam pe primul munte al existentei. Totusi, vine un moment in viata cand descoperim ca nu ne mai intereseaza atat de mult dorintele induse de altii si incepem sa cautam lucruri care sa ne implineasca aspiratiile mai profunde ale inimii.

Acesta, spune David Brooks, e momentul cand incepem urcusul pe al doilea munte. Privim in jur si gasim cauzele care merita intr-adevar efortul nostru. Renuntam la independenta hiperindividualista si ne cuibarim intr-o retea de relatii, abandonandu-ne caldurii si iubirii oferite de interdependenta. Ne devotam angajamentelor care conteaza cu adevarat: familia, vocatia, filosofia si comunitatea.

Hranindu-si reflectia atat din destinele unor ilustri necunoscuti care si-au dedicat vietile celor din jur, cat si din biografiile unor personalitati mergand de la Dostoievski, Orwell si Einstein pana la Viktor Frankl, Václav Havel si Maya Angelou, David Brooks te provoaca sa descoperi unde te afli: pe primul sau pe al doilea munte?
  • Al doilea munte. In cautarea sensului vietii - David Brooks

David Brooks (n. 11 august 1961) este un scriitor si jurnalist american de origine canadiana, licentiat in istorie la University of Chicago. Si-a inceput cariera scriind reportaje despre politie pentru City News Bureau din Chicago, apoi cronici de film si editoriale in The Washington Times. In prezent, preda la Yale University, este editorialist la The New York Times, are aparitii regulate la emisiunile PBS NewsHour si Meet the Press si este membru al American Academy of Arts and Sciences.

Printre cartile publicate se numara The Road to Character; The Social Animal: The Hidden Sources of Love, Character and Achievement; Bobos in Paradise: The New Upper Class and How They Got There si On Paradise Drive: How We Live Now (and Always Have) in the Future Tense.