Editura Paideia Psihologi romani din secolul XX - Pavel Muresan, Ion Manzat

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-748-805-0

Cod Produs: 9786067488050 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un secol de psihologie romaneasca. O viziune sintetica asupra psihologiei romanesti cu succesele, dramele si insuccesele ei, surprinsa prin portretele creatorilor ei. Un tablou sintetic, o fresca istorica a psihologiei romanesti care spune generatiilor viitoare, de peste decenii si secole, cine au fost, prin ce au trecut si ce au realizat psihologii romani din Secolul XX. Acesti „actori” ai psihologiei romanesti au trecut prin doua razboaie mondiale si aproape o jumatate de secol de comunism, prin desfiintarea psihologiei ca profesie, disciplina universitara si institutie de cercetare.  Unii au fost anchetati, torturati si intemnitati pentru decenii de catre „inchizitia” comunista. Altii au trecut prin neocidul Meditatiei transcendentale, au fost degradati profesional si trimisi la munci fizice in intreprinderi industriale. Cu toate acestea nu si-au pierdut increderea, si-au pastrat demnitatea profesionala si au mentinut aprinsa flacara cunoasterii pentru aceasta stiinta. Psihologii romani au contribuit cu pasiune si creativitate la dezvoltarea patrimoniului universal al acestei stiinte. Unii dintre ei au parasit din copilarie, din tinerete sau mai tarziu pamantul romanesc, dar au devenit stele de prim rang ale psihologiei universale: David Wechsler – creatorul celor mai avansate teste de inteligenta din lume, Jacob Levy Moreno – creatorul sociometriei si psihodramei, Serge Moscovici – parintele psihologiei sociale europene, Mircea Steriade – unul din creatorii neurostiintei etc. Dar cei mai multi au ramas aici, au creat scoli de gandire stiintifica, reviste, asociatii, teorii si institutii psihologice, au scris manuale scolare si cursuri universitare, au publicat carti si organizat evenimente stiintifice nationale si internationale. Tuturor le este dedicata aceasta lucrare realizata, cu intreruperi, pe parcursul a peste patru decenii. Este si un omagiu adus psihologiei romanesti din secolul XX.

Ion Manzat(n. 1935) este Profesor universitar la Universitatea Hyperion din Bucuresti.

Pavel Muresan (n. 1950) a urmat Liceul real-umanist din localitatea Subcetate, judetul Harghita, apoi Facultatea de Psihologie a Universitatii din Bucuresti.

A publicat in perioada 1973–1993 aproximativ zece carti si peste 200 de articole stiintifice. Cele mai de succes cercetari si publicatii ale sale au fost legate de invatare, intre care „Invatarea sociala” (1980), bazata pe teza sa de doctorat, si „Invatarea eficienta si rapida” (1990).

Intre 1973–1975, a fost cercetator la Institutul de Stiinte Pedagogice si, concomitent, a lucrat si la catedra de psihologie. In urmatorii 15 ani, pana in 1990, a lucrat la Academia „Stefan Gheorghiu”, transformata ulterior in Academia de Studii Social-Politice, unde a predat cursuri de psihologie generala, sociala, organizationala, manageriala si ergonomie.

In 1985, a organizat o expeditie mixta in Himalaya si a dedicat-o Anului International al Tineretului. Pentru prima data, tricolorul romanesc a fost inaltat pe un varf himalayan, Gurja Himal, inalt de 7493 m. Cu o bursa post-doctorala Humboldt, a studiat timp de aproape doi ani in Germania, dupa care, a plecat in Canada.

In Canada a lucrat cativa ani buni la proiecte internationale pentru guvernul federal, CIDA – Agentia Canadiana de Dezvoltare Internationala. La CIDA, a colaborat cativa ani buni cu Memramcook Institute.

In peroada 1995–2002 a organizat multe schimburi de delagatii la nivelul cel mai inalt (prim ministri) intre Canada si Romania, a organizat cateva schimburi de experienta intre Senatul Canadei si Senatul Romaniei, prin care a facut mai bine cunoscuta si apreciata Romania la nivelul guvernamental federal canadian.