Editura Vellant Panglica neagra - Emanuela Ignatoiu Sora

ISBN: 978-606-980-197-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069801970 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Au contribuit: Cristina Andrei, Dan-Liviu Boeriu, Cristina Bogdan, Marius Constantinescu, Ionelia Cristea, Simina Diaconu, Gruia Dragomir, Mihai Dutescu, Diana Geacar, Ioana Geacar, Daniela Hendea, Doina Ioanid, Cristina Ispas, Despina Jderu, Florin Lazarescu, Stefania Mihalache, Andreea Molocea, Rucsandra Pop, Odilia Rosianu, Olga Stefan, Mihók Tamás, Andrei Zbirnea

Emanuela Ignatoiu Sora, despre antologie:

”Cum sa treci prin pierdere?

E intrebarea care sta la baza oricarei carti, marturisiri, opere de arta ce are ca punct de plecare tocmai aceasta experienta de neinteles: pierderea unei persoane dragi.

Nu poti fi pregatit pentru doliu, nu exista cursuri, ateliere, webinare care sa iti dea vreo reteta-minune la capatul careia sa gasesti intoarcerea la starea de dinainte. Dar vindecarea, impacarea cu imposibilul-de -impacat sunt posibile.

Este motivul care ne-a facut sa dam ca subtitlu: Carte de doliu, obiect de insotire si de imblanzire a acestei catastrofe, chiar daca fiecare doliu este personal. Asa cum noteaza Barthes in jurnalul deja mentionat: „Toata lumea evalueaza – simt asta – gradul de intensitate a doliului. Imposibil insa (semne derizorii, contradictorii) sa calculezi in ce masura acesta este atins“.

Antologia contine texte de fictiune si de non-fictiune, eseuri, poezii, proza si urmeaza structura spiralei: cercuri de pierderi – bunici–copii–parinti–bunici–prieteni–parteneri de viata – parinti- copii, ca orice intamplare fireasca a vietii care este fara sfarsit.”

Emanuela Ignatoiu Sora, despre antologie:

”Cum sa treci prin pierdere?