Editura Vellant Omul in cautarea sensului vietii. Editie pentru tinerii cititori - Viktor E. Frankl

Editura: Vellant

Autor: Viktor E. Frankl

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-980-193-2

Cod Produs: 9786069801932 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu un text adaptat, un glosar de termeni, cronologia vietii lui Viktor Frankl si discursuri comemorative ale acestuia, precum si o prefata de John Boyne, autorul cartii Baiatul cu pijamale in dungi, cartea este o lectura necesara si impresionanta de familiarizare a adolescentilor cu Holocaustul ca istorie personala a lui Frankl si cu lectia universala a supravietuirii.

Omul in cautarea sensului vietii este un volum al carui nucleu e alcatuit din propria experienta a autorului, care initial fara sa vrea, apoi in mod constient, a devenit propriul lui obiect de studiu. In cei trei ani cat a stat in Auschwitz, Frankl, cu un simt al realitatii mai mult decat dezvoltat, ajunge sa constientizeze tot ceea ce traieste. Astfel toata psihoterapia lui, care astazi este foarte cautata, a fost construita pe propria experienta si nu pe e o teorie plecata din laborator, nascuta a priori. Ci pe experienta lui si apoi aplicata pacientilor sai.

O carte care se adreseaza intai de toate celor tineri si apoi altor categorii. Pe cat de multa cruzime descoperim in aceste pagini, pe atat de multe solutii ne ofera. “

Elisabeth Ungureanu, Institutul National pentru Studierea Holocaustului din Romania Elie Wiesel
Viktor E. Frankl a fost profesor de neurologie si psihiatrie la University of Vienna Medical School pana la moartea sa survenita in anul 1997. A scris 29 de carti care au fost traduse in 21 de teritorii. In timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial a fost inchis timp de trei ani in lagarul nazist de la Auschwitz.

,,Cartea de față a ajuns să numere aproape o sută de ediții în limba engleză, pe lângă traducerile în alte douăzeci și una de limbi. Numai edițiile în engleză au depășit trei milioane de copii vândute.

Acestea sunt faptele și probabil tot acesta este motivul pentru care reporterii presei scrise americane, dar mai cu seamă reporterii posturilor de televiziune își încep cel mai adesea interviurile, după expunerea acestor cifre, cu următoarea exclamație: <> În primul rând, le explic că eu – faptul că volumul meu a ajuns bestseller – nu văd o realizare sau o reușită personală, ci mai degrabă expresia stării de nefericire la care a ajuns lumea contemporană: dacă sute de mii de oameni cumpără o carte care încă din titlu promite să se ocupe de problema sensului vieții, atunci probabil că această chestiune îi macină profund pe oamenii aceștia.” Viktor E. FranklViena, 1992