Editura Corint Spune stop stresului prenatal! Cum sa dezvolti potentialul copilului tau - Susan Andrews

Editura: Corint

Autor: Susan Andrews

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-79304-7-4

Cod Produs: 9786067930474 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Colectia Corint pentru parinti va prezinta un nou volum perfect pentru lunile delicate ale sarcinii: Spune STOP stresului prenatal de Susan Andrews.

Sarcina este o perioada delicata, iar ceea ce se intampla in corpul tau iti poate afecta copilul multi ani dupa nastere. Exista dovezi noi care sustin ca prea mult stres acumulat in timpul sarcinii creste riscul ca micutii sa dezvolte dupa nastere probleme emotionale, fizice si comportamentale, THDA ori sa intampine dificultati de invatare. De fapt, asa cum demonstreaza cartea, reducerea stresului in perioada sarcinii poate fi considerata la fel de importanta pentru sanatatea fatului precum evitarea alcoolului sau a tutunului.

In aceasta lucrare importanta – prima de acest gen – neuropsihologul Susan Andrews ofera instrumente eficiente si solutii usor de aplicat care ajuta femeile insarcinate de pretutindeni sa-si tina sub control nivelul de stres:

„Autoarea descrie o problema globala – impactul stresului asupra femeii insarcinate si a fatului. Apoi creeaza un instrument de masurare a nivelului de stres si ofera strategii universale de reducere a acestuia, aplicabile oricui, nu doar femeilor insarcinate. Cartea ei ofera tuturor un punct de plecare in reducerea stresului.”

DR. BILLIE M. THOMAS
  • Spune stop stresului prenatal! Cum sa dezvolti potentialul copilului tau - Susan Andrews

Dr.SUSAN ANDREWS este un neuropsiholog dedicat, al carui scop profesional este sa ajute copiii si parintii la imbunatatirea calitatii vietii. De-a lungul carierei sale, a contribuit la crearea celui mai longeviv studiu de cercetare a educatiei copiilor in familiile sarace din Statele Unite (este vorba despre Head Start, studiu care s-a desfasurat intre anii 1965 si 2015). De asemenea, s-a implicat in reabilitarea multor spitale si inca lucreaza cu copii si adulti care au suferit accidente cerebrale sau care se confrunta cu probleme de dezvoltare, cum ar fi dificultati de vorbire, THDA, anxietate si autism.

DR. BILLIE M. THOMAS