Editura Curtea Veche Calea budismului tibetan. Sfarsitul suferintei si descoperirea fericirii - Dalai Lama

Editura: Curtea Veche

Autor: Dalai Lama

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-606-588-510-3

Cod Produs: 9786065885103 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Calea budismului tibetan constituie o trecere in revista a principalelor aspecte ale uneia dintre cele mai interesante ramuri ale religiei si intelepciunii orientale.

Renumit pentru chipul sau mereu surazator si mesajul lui de iubire, compasiune si pace, Dalai Lama explica aici pe indelete rolul Dharmei — educatia, scopul si mijloacele generarii mintii iluminate si etapele eliberarii mintii de aspectele neesentiale ale cautarii adevarului. „Cele trei aspecte principale ale caii“ si „Stadiile caii spre iluminare“, bazate pe realizarile si experienta lui Je Tsongkhapa (faimos erudit in materie de budism tibetan), sunt, de asemenea,  descrise in amanunt de Dalai Lama.

Cartea de fata reprezinta, asadar, un material excelent pentru formarea unei imagini relevante asupra nucleului invataturilor budismului tibetan.
  • Calea budismului tibetan. Sfarsitul suferintei si descoperirea fericirii - Dalai Lama

Tenzin Gyatso, cel de al XIV-lea Dalai Lama, este liderul spiritual al poporului tibetan. In 1950, la un an de la invadarea Tibetului de catre China, a fost chemat sa isi asume puterea politica, iar in 1959, dupa invazia trupelor chineze in Lhasa, a fost fortat sa plece in exil. De atunci traieste in Dharamsala, in nordul Indiei, acolo unde se afla sediul puterii administrative tibetane. In 1989 i-a fost decernat Premiul Nobel pentru Pace.