Editura Corint Vocabularul limbii romane pentru invatamantul primar. Calatorie printre cuvinte cu Amadeus si ReMi - Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

Editura: Corint

Autor: Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-782-083-6

Cod Produs: 9786067820836 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea isi propune sa vina in ajutorul elevilor din clasele primare, fiind un sprijin in consolidarea, dezvoltarea si aprofundarea notiunilor lexicale studiate in scoala. In continutul acesteia se regasesc capitole destinate celor mai importante elemente de vocabular – sinonime, antonime, omonime, paronime –, precum si capitole in care autoarele abordeaza si explica greseli frecvent intalnite in limba romana. Fiecare capitol prezinta notiuni teoretice sustinute de cate un dictionar uzual si de exercitii, elaborate conform itemilor prezenti in evaluarile nationale de la clasa a II-a si de la clasa a IV-a.

Volumul ofera exercitii variate pentru intelegerea si aplicarea notiunilor de lexic, urmate de indrumari in elaborarea raspunsurilor si rezolvari complete.

Materialul nu isi propune sa fie doar un dictionar, ci o resursa de sprijin pentru intelegerea elementelor lexicale intr-o maniera prietenoasa, Amadeus si ReMi – cele doua personaje cunoscute din volumul Gramatica limbii romane pentru invatamantul primar. Invat si exersez cu Amadeus si ReMi, insotind din nou elevii in calatoria spre tainele limbii romane.

Prin complexitatea sa, lucrarea ofera indrumare intr-un mod accesibil si amuzant pentru elevi. Totodata este un instrument practic atat pentru cadrele didactice, cat si pentru parinti.
  • Vocabularul limbii romane pentru invatamantul primar. Calatorie printre cuvinte cu Amadeus si ReMi - Irina-Roxana Georgescu, Carmen Ianculescu, Anca-Elena Cristea, Tatiana Paun

GEORGESCU, Irina-Roxana

A absolvit Facultatea de Litere (specializarea romana – franceza), urmand masteratul de teorie literara si literatura comparata la Universitatea din Bucuresti. A obtinut titlul de doctor in filologie al aceleiasi Universitati, cu o teza coordonata de acad. prof. univ. Mircea Martin despre influenta criticii occidentale asupra criticii literare postbelice romanesti. A fost redactor de limba franceza la revista de studii literare si culturale Euresis – Cahiers roumains d’études littéraires et culturelles. Incepand din octombrie 2018, tine seminarul de literatura interbelica si postbelica la Literele bucurestene. Face parte din colectivul de elaborare a Enciclopediei literaturii romane vechi, sub coordonarea acad. prof. univ. dr. Gh. Chivu (Academia Romana – Institutul de Istorie si Teorie literara „G. Calinescu”, Fundatia Nationala pentru Stiinta si Arta, Muzeul National al Literaturii Romane, Bucuresti, 2018).

Din 2010, preda limba si literatura romana la Colegiul National „Sfantul Sava” din Bucuresti.

A coordonat volumul colectiv Prof de romana (Editura Casa de pariuri literare, Bucuresti, 2019).

Carti publicate: Intervalle ouvert (L’Harmattan, Paris, 2017), Notiuni elementare (Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 2018).

Carmen Ianculescu – profesor pentru invatamant primar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”.

Anca-Elena Cristea – profesor pentru invatamant primar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”, doctorand in Stiintele Educatiei, autor de carti pentru copii.

Tatiana Paun – profesor pentru invatamant primar si prescolar, gradul didactic I, Colegiul National de Muzica „George Enescu”.

Lucrarea este realizata in conformitate cu programa scolara in vigoare si cu cerintele de la evaluarile  nationale pentru clasa a II-a si clasa a IV-a, avand o abordare atractiva si interactiva. Copiii por lucra direct pe carte, avand cerinte de incercuire, bifare, completare, alegere multipla, realizare de corespondenta intre termeni.
La final, sunt oferite indrumari in elaborarea raspunsurilor si rezolvari complete.